Wykorzystanie wizualizacji w projektowaniu wnętrz

Wykorzystanie wizualizacji w projektowaniu wnętrz

Niezwykle dynamiczny rozwój techniki i grafiki komputerowej umożliwia profesjonalną prezentację koncepcji architektonicznych. Wizualizacje stały się najpopularniejszą metodą przedstawienia projektu –nie ma znaczenia, czy jest to duża inwestycja deweloperska ( jak osiedle mieszkaniowe), obiekt małej architektury czy wnętrze danego budynku lub lokalu. Chcielibyśmy skupić się tutaj na omówieniu roli profesjonalnej prezentacji graficznej wnętrz.
Na początku warto uzmysłowić sobie rolę tego rodzaju wizualizacji. W tym celu wyobraźmy sobie następującą sytuację. Właśnie kupiliśmy nowe mieszkanie, które jest ziszczeniem naszych marzeń. Pozostało nam teraz je urządzić. W myślach snujemy plany dotyczące kolorów ścian, wyłożenia podłóg i układu mebli. Przystępujemy do realizacji naszych planów i okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. Sofa jest zbyt przytłaczająca, wnętrze wydaje się zbyt ciasne, wykorzystane do aranżacji kolory nie współgrają ze sobą.

Pomyślmy teraz, jak wyglądałaby powyższa sytuacja, gdybyśmy przed urządzeniem mieszkania mieli przygotowane wierne odwzorowanie naszego pomysłu w postaci wizualizacji. Fotorealistyczny obraz wnętrza w połączeniu z najwyższą jakością prezentacji z pewnością pozwoliłby lepiej wyobrazić sobie przyszły wygląd mieszkania. Wizualizacje wnętrz są więc narzędziem, które nie tylko oszczędza nasz czas, lecz także pieniądze. Zamawiając taką formę prezentacji architektonicznej mamy możliwość wglądu w postęp prac i wprowadzanie poprawek na każdym ich etapie. Dzięki temu uzyskamy końcowy efekt zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Profesjonalne wizualizacje wnętrz stanowią podstawę komunikacji na linii klient – projektant. Postęp techniki umożliwia graficzną prezentację wnętrz nie tylko w postaci statycznego obrazu. Coraz większą popularność zdobywają dynamiczne metody przedstawienia koncepcji, czyli wirtualne spacery. Ten rodzaj wizualizacji sprawdza się w przypadku projektowania wnętrz każdego typu nieruchomości. Pozwala on ocenić, czy koncepcja jest spójna, jaki wpływ na efekt końcowy ma światło czy konkretna perspektywa. Wirtualny spacer po fotorealistycznym obiekcie pozwoli znaleźć, o ile takie istnieją, minusy danej koncepcji a także uniknąć sytuacji, gdy coś, co wygląda dobrze na statycznej prezentacji, zupełnie nie sprawdza się, gdy jest oglądane „ w ruchu”.

Jak widać, wizualizacje wnętrz stanowią wielkie udogodnienie zarówno dla twórcy koncepcji, jak też klienta zamawiającego zaaranżowanie danego obiektu. Fotorealistyczna prezentacja wnętrza nie tylko ułatwia wyobrażenie sobie efektu końcowego, lecz także pobudza wyobraźnie i podsuwa nowe pomysły i rozwiązania, które można potem bez problemu wprowadzić w życie.