Blog

W dzisiejszych czasach, każda niemal inwestycja budowlana prezentowana jest w formie wizualizacji. Działające na wyobraźnię odbiorcy docelowego graficzne przedstawienia danego obiektu czy grupy obiektów stają się najpopularniejszą formą reklamy stosowanej przez inwestorów. Na ulotkach i bilbordach widnieją profesjonalnie przygotowane wizualizacje gotowych obiektów, które skutecznie przyciągają uwagę potencjalnego nabywcy nieruchomości.  Co sprawia, że graficzne prezentacje obiektów są idealnym narzędziem marketingowym deweloperów i inwestorów?
Niezwykle dynamiczny rozwój techniki i grafiki komputerowej umożliwia profesjonalną prezentację koncepcji architektonicznych. Wizualizacje stały się najpopularniejszą metodą przedstawienia projektu –nie ma znaczenia, czy jest to duża inwestycja deweloperska ( jak osiedle mieszkaniowe), obiekt małej architektury czy wnętrze danego budynku lub lokalu. Chcielibyśmy skupić się tutaj na omówieniu roli profesjonalnej prezentacji graficznej wnętrz.
Wraz z rozwojem technologii informatycznych zmienił się sposób prezentacji projektów architektonicznych. Coraz mniej powszechne są tradycyjne, statyczne wizualizacje w formie renderów lub zdjęć. Odbiorcy końcowemu ciężko jest połączyć w całość kilkadziesiąt dokumentacji fotograficznych, a co za tym idzie, niełatwo zrozumieć całościowy zamysł projektanta. Statyczne obrazy nie są też w stanie w pełni oddać związku obiektu z najbliższym otoczeniem. Aby przyciągnąć uwagę klienta na dłużej i naprawdę zainteresować go projektem, warto rozważyć stworzenie symulacji komputerowej pozwalającej zobaczyć budowlę na własne oczy bez konieczności ruszenie się sprzed komputerowego biurka.
Norm.Architects jest interdyscyplinarnym studiem projektowym, które założone zostało w 2008 roku. Firmę tworzy  dwóch utalentowanych projektantów - Jonas Bjerre-Poulsen i Kasper Ronn (obaj urodzeni 1976 r.), którzy specjalizują się w tworzeniu ponadczasowych koncepcji budynków i lokali mieszkalnych, wnętrz komercyjnych a także wzornictwa przemysłowego. Jednym z ciekawszych projektów studia jest metamorfoza mieszkania typu penthouse położonego w niezależnej dzielnicy Kopenhagi – Frederiksberg.
Ceramiczne lampy o porowatej strukturze są jednym z ostatnich projektów Miguela Angel i Garcii Belmonte z biura The Pottery Project. Dopiero zaczynający karierę młodzi hiszpańscy designerzy specjalizują się w tworzeniu unikatowych przedmiotów podtrzymując przy tym tak pożądaną w czasach masowej produkcji tradycję rękodzielnictwa. Kolekcja oświetlenia SpongeUP w pełni wpisuje się w ów założenia, a efekt końcowy z pewnością przypadnie do gustu niejednemu amatorowi oryginalnych akcesoriów do wnętrz.
Nie da się ukryć, że licząca sobie ponad 60 lat willa położona w Republice Południowej Afryki wymagała całkowitej przebudowy. Opracowaniem koncepcji całkowitej metamorfozy tego pochodzącego z lat 50 ubiegłego wieku domu zajęła się pracownia projektowa Nico van der Meulen Architects. Klientowi zależało na nowoczesnej rezydencji o typowo miejskim charakterze, a patrząc na niezwykle udany efekt końcowy można się spodziewać, że rezultat z pewnością spełnił oczekiwania inwestora.
Wydawać by się mogło, że popularne na całym świecie lokale Starbucks znane są przede wszystkim z serwowanej w nich kawy, lecz realizacja powstała zgodnie z koncepcją Kengo Kuma and Associates może to zmienić. Kawiarnia powstała w miejscowości Fukuoka przyciąga bowiem zainteresowanie nie tylko amatorów aromatycznego napoju, lecz także miłośników architektury i ciekawego designu.
Czy ta  sama restauracja, która znajduje się w danym momencie w Belgii, może przenieść się następnego dnia do Szwajcarii, Włoch, Rosji lub też Szwecji? W przypadku Cube Pavilion jest to jak najbardziej możliwe. Mobilna restauracja, która powstała w pracowni Park Associati na zlecenie sponsora tego oryginalnego przedsięwzięcia – firmy Electrolux, przemieszczać się może zarówno po dachach budynków, klifach jak i górskich szczytach.
Kilkanaście tygodni temu w Szanghaju otworzony został Johnnie Walker House. Wydaje się, że wiadomość ta powinna zainteresować głównie amatorów złotego trunku wspomnianej wyżej marki, lecz oryginalnie urządzone wnętrza „Domu Jasia Wędrowniczka” przypadną z pewnością do gustu także miłośnikom wyszukanego designu.
Schowane głęboko pod ziemią domy pojawiają się nie tylko w bajkach – wystarczy wybrać się do Alp Szwajcarskich, gdzie w roku ubiegłym powstała Villa Vals. Wspomniany projekt jest dziełem dwóch pracowni - SeARCH z Amsterdamu i CMA z Rotterdamu. Można powiedzieć, że koncepcja tej nowoczesnej „ziemianki” reprezentuje to, co charakterystyczne dla ojczystych krajów dwóch głównych architektów (Bjarne Mastenbroeka i Christiana Müllera) – oryginalny holenderski design i szwajcarską jakość.