TN Plus i Beckmann N’Thépé: zoo w Sankt Petersburgu

TN Plus i Beckmann N’Thépé: zoo w Sankt Petersburgu

Grupa architektów krajobrazu z Francji wygrała konkurs na najlepszy projekt architektoniczny ogrodu zoologicznego w Sankt Petersburgu. Pracownie TN Plus i Beckmann N’Thépé, bo o nich właśnie mowa, już wcześniej miały do czynienia z tego rodzaju koncepcjami – współpracowały ze sobą przy tworzeniu projektów przebudowy zoo w Vincennes (2006 r.) i w Helsinkach (2008 r.).

Warto wspomnieć, że znajdujące się w Petersburgu zoo jest najstarszym obiektem tego typu w całej Rosji, a istnieje ono od roku 1865. Znajdujący się w centrum historycznym miasta ogród nie jest do końca dostosowany do roli, jaką powinien pełnić w dzisiejszych czasach. Chodzi mianowicie o założenie, iż zoo nie powinno być tylko i wyłącznie „wystawą” prezentującą zwierzęta, lecz także ich wygodnym domem a jednocześnie ośrodkiem badań. Ponadto, wadą obecnego obiektu jest niedostateczna powierzchnia. Wszystko to zrodziło potrzebę zbudowania nowego ogrodu zoologicznego. Powstanie on na obrzeżach miasta (w rezerwacie przyrody Juntolowo), na działce o pow. 300 hektarów, co sprawi, iż będzie 40 razy większe niż już istniejący ogród w centrum.

Głównym założeniem projektowym francuskich architektów jest stworzenie ogrodu na sztucznym zbiorniku wodnym, który przybrałby formę sześciu wysp symbolizujących istniejący 300 milionów lat temu superkontynent Pangea, który uległ rozdzieleniu. Każdy z lądów symbolizowałaby jeden z kontynentów i odtwarzałaby roślinność i świat zwierząt ich rzeczywistych odpowiedników. Wszystkie wyspy byłyby połączone strefą lodu, co jest oczywistym nawiązaniem do Arktyki. Rozmieszczenie ekspozycji w większości na otwartym terenie sprawi, iż odwiedzający będą mogli poczuć się tak, jakby rzeczywiście przebywali na danym kontynencie.

Projekt TN Plus i Beckmann N’Thépé jest niezwykle ciekawy z jeszcze jednego względu. Petersburskie zoo nie będzie tylko i wyłącznie miejscem wypoczynku i rekreacji dla przebywających w nim gości, lecz także ośrodkiem badawczym monitorującym zachowanie i zwyczaje poszczególnych przedstawicieli fauny. W zoo przeprowadzane też będą badania nad ochroną naturalnych ekosystemów. Jedną z głównych funkcji przyszłego obiektu będzie też edukacja – dzięki koncepcji archipelagu, obiekt ma umożliwić zrozumienie historii naszej planety.

Nazwa inwestycji: Zoo w Sankt Petersburgu

Adres: Sankt Petersburg, Rosja

Projekt: TN Plus i Beckmann N’Thépé

Wartość inwestycji: około 20 miliardów rubli

Planowany termin realizacji: do 2014 roku

Zdjęcia: http://www.webpark.ru