Robert M. Gurney: Lujan House

Robert M. Gurney: Lujan House

Zabudowę Ocean View w okolicach Zatoki Chesapeake scharakteryzować można pokrótce jako niewielkie domy usytuowane na dosyć małych parcelach. W takim właśnie otoczeniu – eklektycznej mieszaniny różnorodnych willi i żwirowych dróg kończących się u zbiegu zatoki, powstała niezwykle ciekawa pod względem architektonicznym willa autorstwa Roberta M. Gurneya.

Lujan House wzniesiony został przy końcu ulicy Burbage Lane, na drugiej w kolejności działce od wód zatoki, czyli na terenie nabrzeżnym, wobec którego żywi się nadzieję na jego rychły rozwój i, co za tym idzie, lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Jednym z głównych celów Roberta M. Gurneya przy projektowaniu tego budynku było zintegrowanie przestrzeni wewnętrznych z otoczeniem. Architekt nie zapomniał przy tym o zachowaniu prywatności oraz odseparowaniu od ulicy i sąsiednich domów. Cała nieruchomość zorganizowana jest wokół centralnie położonego ogrodu. Wschodnia część budynku stanowi przestronną strefę dzienną z sufitem sięgającym aż 5 metrów wysokości. Znajduje się tam nieprzerwany rząd okien, który zapewnia odpowiedni dostęp do światła słonecznego a także widok na korony drzew i niebo przy jednoczesnym zminimalizowaniu wrażenia bliskości od sąsiednich domów. Możliwość podziwiania ogrodu z okien salonu daje wrażenie jedności tego co wewnątrz, z tym co na zewnątrz.

Zachodnia strona budynku podzielona została pomiędzy dwa piętra, które mieszczą sypialnie i niewielką przestrzeń dzienną na wyższej kondygnacji. Częścią łączącą dwa odrębne skrzydła Lujan House jest biegnący równolegle do ulicy korytarz. Umożliwia on wygodną komunikację między tymi dwoma strefami.

Sylwetka domu przyciąga uwagę swoją prostotą. Twa skrzydła pokryte są płaskimi dachami o różnej wysokości.  Przy budowie Lujan House wykorzystano m.in. beton a także dąb i laminat ze sztucznego tworzywa. Wybór takich a nie innych materiałów podyktowany był ich trwałością a także łatwością montażu i stosunkowo niewielką ceną. Zasady i pobudki, zgodnie z którymi wzniesiono Lujan House kontrastują z trendami ostatnich lat tj. wykorzystaniem drogich materiałów i wydzielaniem dużych powierzchni mieszkalnych. Omawiany dom jest niewielki (znajdują się w nim zaledwie trzy sypialnie), a przy jego budowie użyto raczej skromnych surowców.

Nazwa inwestycji: Lujan House

Adres: Ocean View, Delawere, USA

Projekt: Robert M. Gurney

Projekt wnętrz: Baron Gurney Interiors

Projekt krajobrazu: JB Landscaping

Termin realizacji: 2009 rok

Zdjęcia: http://www.contemporist.com