Red Dot Design: nagroda dla krzesła MERANO

Red Dot Design: nagroda dla krzesła MERANO

Alexander Gufler jest młodym, włoskim projektantem, który na stałe osiedlił się w Austrii. Stworzył on koncepcję mebla o nazwie MERANO, za który produkująca je firma TON otrzymała nagrodę Red Dot Design AWARD 2011. To duże wyróżnienie zarówno dla Guflera, jak też istniejących od 1861 roku zakładów założonych przez Michaela Thoneta.

Na początku należy wspomnieć, iż firma TON jest najstarszym wytwórcą giętkich mebli na świecie. Pierwsza jej fabryka powstała w czeskiej Bystrice pod Hostynem a do dziś przedsiębiorstwo zdobyło renomę głównie jako producent krzeseł i stołów. Firma TON kultywuje wieloletnie tradycje nie zapominając o nowych trendach, czego dowodem jest właśnie mebel MERANO.

Nazwa krzesła odnosi się bezpośrednio do rodzinnego miasta projektanta. Merano jest włoskim kurortem wellness położonym w Trydencie. Wśród jego mieszkańców współistnieją dwa języki ojczyste: włoski i niemiecki. Projekt Guflera także łączy różne wpływy, które oddziaływały na twórcę – harmonię i spokój uzdrowiska, południowy temperament, świeżość gór i austriacką solidność. Wobec takiej mieszanki nie sposób więc przejść obojętnie. Przekonała się o tym komisja prestiżowego międzynarodowego konkursu Red Dot Design. W tym roku do rywalizacji w kategorii „design produktowy” stanęło około 1700 firm, a łączna ilość zgłoszonych produktów przekroczyła 4400. Czwartego lipca w niemieckim Essen miało miejsce uroczyste wręczenie nagród.

Krzesło Merano łączy w sobie niewątpliwe zalety estetyczne z funkcjonalnością. Mebel składa się z dwóch gięto-klejonych drewnianych elementów skrzyżowanych pod katem prostym. Tworzą one siedzenie i oparcie krzesła. Z ów krzywiznami kontrastują nienagannie proste nogi. Warto dodać, że drewno buku lub dębu użyte przy produkcji krzesła MERANO charakteryzuje się dużą solidnością i stabilnością, co jednak nie ujmuje całej konstrukcji lekkości. Od niedawna meble sygnowane marką TON kupić można w Warszawie. Omawiane tutaj krzesło, w zależności od materiału i tapicerki, kosztuje od blisko 750 do nieco ponad 2100 złotych.

Nazwa projektu: MERANO

Projektant: Alexander Gufler

Producent: TON

Przeznaczenie: komercyjne

Zdjęcia: http://www.arthitectural.com