Park Associati: ruchoma restauracja Cube Pavilion

Park Associati: ruchoma restauracja Cube Pavilion

Czy ta  sama restauracja, która znajduje się w danym momencie w Belgii, może przenieść się następnego dnia do Szwajcarii, Włoch, Rosji lub też Szwecji? W przypadku Cube Pavilion jest to jak najbardziej możliwe. Mobilna restauracja, która powstała w pracowni Park Associati na zlecenie sponsora tego oryginalnego przedsięwzięcia – firmy Electrolux, przemieszczać się może zarówno po dachach budynków, klifach jak i górskich szczytach. Cube Pavilion jest pierwszym tego typu projektem w Europie, a na jego popularność z pewnością wpływa fakt, że obiekt przystosowany jest do zamontowania nawet na najbardziej niecodziennych przestrzeniach. Tak właśnie było podczas debiutu pierwszej realizacji lokalu w kwietniu 2011 roku – restauracja „zadomowiła” się na brukselskim łuku triumfalnym w Parc du Cinquantenaire. Cube Pavilion nie zagościł jednak w Belgii na stałe – był to zaledwie początek trasy po wspomnianych na wstępie krajach (dokładnie w przytoczonej tam kolejności), z których w każdym spędzić ma trzy miesiące.

Jak zatem możliwe są ów podróże obiektu restauracyjnego?  „Kostka” jest w pełni mobilnym segmentem, a tworzą ją proste w montażu elementy (m.in. wycinana laserowo aluminiowa siatka nawiązująca do wartości firmy Electrolux). Łatwość składania pozwala na zastosowani różnych metod transportu – od powietrznego, przez lądowy, po morski. Wykonanie z materiałów odpornych na rozmaite warunki atmosferyczne sprawia, że Cube Pavilion ulokować można zarówno w słonecznej Italii, jak i bardziej mroźnej Szwecji.

Sam pawilon jest połączeniem lekkiej, nowoczesnej budowy oraz idei zrównoważonego rozwoju i energooszczędności. Jego wnętrza (typu open space, gdzie kuchnia przechodzi płynnie w miejsce wydawania a następnie spożywania posiłków) pomieścić mogą do 18 osób, a dodatkową atrakcją osobliwej restauracji jest liczący 50 m2 taras widokowy.

Nazwa inwestycji: Cube Pavilion

Adres: Bruksela, Belgia

Projekt: Park Associati

Zespół projektowy: Filippo Pagliani, Michele Rossi, Alexia Caccavella, Alice Cuteri, Lorenzo Merloni

Sponsor projektu: Electrolux

Termin realizacji: 2011 rok

Zdjęcia: http://www.archdaily.com