Ooze architects: Villa Rotterdam

Ooze architects: Villa Rotterdam

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat jednorodzinny dom położony w Rotterdamie został kilkukrotnie przebudowany aby przyjąć swój obecny kształt i odzyskać dawny blask właśnie za sprawą nowej formy. Niestandardowa transformacja będąca autorstwem  grupy projektantów z Ooze architects obejmuje nie tylko ciekawą bryłę budynku, lecz także jego umiejętne wkomponowanie w otoczenie.  

Koncepcja architektów na czele z Evą Pfannes i Sylvainem Hartenbergiem opierała się przede wszystkim na  rozszerzeniu zabudowań. Metamorfoza Villa Rotterdam nie była jednoetapowym procesem. Jej pierwszą fazą było zaprojektowanie przez Ooze architects nowej kuchni. Warto wspomnieć, jak omawiany tutaj dom jednorodzinny wyglądał przed przebudową: dwie prostopadłe bryły o dwuspadowym dachu połączone były za pomocą niższego budynku o półkolistym kształcie. Właścicielom zależało, aby styl willi został ujednolicony, czego dokonano m.in. poprzez połączenie w/w części oraz kilku przebudówek w spójną całość.

Nowy układ  kuchni wpłynął na zwiększenie liczby sypialni, a stąd już o krok od całkowitej transformacji całego domu.  Dawny centralny punkt willi w postaci schodów ustąpił miejsca pustej przestrzeni, co zaowocowało powstaniem jasnej i przestronnej przestrzeni mieszkalnej. Schody znajdują się zaś obecnie na północnej ścianie budynku.

We wnętrzu Villa Rotterdam  dominują stanowiące strukturę dachu, ścian i podłóg prefabrykowane panele z litego drewna (tj. Lenotec) nawiązujące do dawnej formy dachu. Na ostateczny kształt pomieszczeń duży wpływ miały załamujące się płaszczyzny i kształty, które skutecznie niwelują wrażenie ciężkości. Należy dodać, iż prefabrykowane elementy umożliwiły szybką a zarazem precyzyjną budowę, co było jednym z wymagań klienta. Ponadto ich zastosowanie stanowi umiejętne połączenie tego co stare, z tym, co nowe.  Za pomocą litych paneli w dotychczas istniejących ścianach dało się wykreować zupełnie nowe przestrzenie, które nakładają się na siebie i w których zacierają się granice między ścianami, podłogą i sufitem.

Charakterystyczna dzięki dachowym ogrodom z rozchodnikiem fasada budynku reprezentuje tradycyjne budownictwo holenderskie. Typowym elementem tego rodzaju architektury są też barwione na czarno deski o szerokości 15 cm. Projektanci z Ooze architects uważają, iż nawiązywanie do przeszłości jest wyjątkowo inspirującym sposobem na tworzenie zupełnie nowej przyszłości – właśnie dlatego Villa Rotterdam umiejętnie nawiązuje do tradycji i kultury, a jednocześnie tworzy integralną całość ze środowiskiem naturalnym.

Nazwa inwestycji: Villa Rotterdam

Adres: Rotterdam, Holandia

Projekt: Ooze architects

Termin realizacji: 2009-2010

Zdjęcia: http://www.architecturenewsplus.com