Norm.Architects: minimalistyczny penthouse w Kopenhadze

Norm.Architects: minimalistyczny penthouse w Kopenhadze

Norm.Architects jest interdyscyplinarnym studiem projektowym, które założone zostało w 2008 roku. Firmę tworzy  dwóch utalentowanych projektantów – Jonas Bjerre-Poulsen i Kasper Ronn (obaj urodzeni 1976 r.), którzy specjalizują się w tworzeniu ponadczasowych koncepcji budynków i lokali mieszkalnych, wnętrz komercyjnych a także wzornictwa przemysłowego. Jednym z ciekawszych projektów studia jest metamorfoza mieszkania typu penthouse położonego w niezależnej dzielnicy Kopenhagi – Frederiksberg.Copehnagen Penthouse I, bo tak właśnie została nazwana ów realizacja, cechuje przede wszystkim minimalizm. Przeobrażenie wnętrza apartamentu powstało na zlecenie pary, która na co dzień mieszka w Hiszpanii. Właścicielom zależało, aby podczas ich pobytów w Kopenhadze zatrzymać się wygodnym i funkcjonalnym mieszkaniu, którego podstawowe wyposażenie przypominać będzie nieco wnętrza kameralnego, prywatnego hotelu. Z uwagi na fakt, że para jest w częstych podróżach, oczekiwali, że mieszkanie w Danii będzie miejscem, gdzie będą się mogli zrelaksować i odpocząć w spokojnie urządzonej przestrzeni.

Modernizacja apartamentu objęła zmianę wszystkich jego elementów z wyjątkiem podłóg i ogólnej struktury wnętrza. Istniejące elementy konstrukcyjne wykorzystano do wykreowania niszy, w których zainstalowano oświetlenie. Dzięki nim wnętrza nabrały czystego i prostego charakteru, który doskonale wpisuje się w ideę minimalizmu. W mieszkaniu przewidziano tylko niezbędne meble, lampy i składniki wyposażenia. Jasne przestrzenie i umiejętnie dobrane oświetlenie dodają wnętrzu przytulności, co odciąga uwagę od często zachmurzonego nieba nad Kopenhagą.

Na uwagę zasługuje też inteligentny system kontroli  apartamentu. Steruje on zdalnie światłem w  całym mieszkaniu a także odpowiada za włączenie kominka i klimatyzacji za pomocą Iphone. Dachowy taras, który jest niemal tak samo duży, jak całe mieszkanie, poddany został całkowitej metamorfozie. Designerzy zdecydowali się na minimalistyczną strukturę z drewna, która wraz z charakterystycznymi roślinami tworzy przyjemny, inspirowany Japonią ogród.

 

Nazwa inwestycji: Copehnagen Penthouse I

Adres: dzielnica Frederiksberg, Kopenhaga, Dania

Projekt: Norm.Architects

Zespół projektowy: Jonas Bjerre-Poulsen, Kasper Ronn

Inwestor: prywatny

Termin realizacji: 2009 rok

Zdjęcia: http://www.contemporist.com