Myrna Godim Porcaro: willa na skarpie

Myrna Godim Porcaro: willa na skarpie

Nazwa Belvedere oznaczająca dosłownie „piękny widok” pasuje wprost idealnie do położonej w południowo-wschodniej Brazylii (a  dokładnie w Belo Horizonte) rezydencji. Dom powstały zgodnie z koncepcją architektoniczną Myrny Godim Porcaro (w którym, co warto dodać, mieszka sama projektantka) poszczycić się może rozciągającą się z niego wspaniałą panoramą rozłożystych drzew i dachów z terakoty.

Rezydencja Belvedere świetnie odzwierciedla współczesny styl w architekturze i aranżacji wnętrz, który reprezentuje brazylijska architekt. Jako specjalista z w/w branż, Myrna Godim Porcaro samodzielnie opracowała każdy element koncepcji willi. Dziś zarówno ona, jak i dwójka jej dzieci, cieszyć się mogą udaną realizacją w postaci jednorodzinnego domu o powierzchni 1460 m2 leżącego na okazałej działce na zboczu wzgórza. Nie tylko widoki za oknem rezydencji, lecz także jej wyszukany styl sprawiają, że Belvedere jest czymś więcej niż typową willą.

Budynek składa się z dwóch części – zamkniętej wewnętrznej, gdzie toczy się prywatne życie rodziny i reprezentacyjnej, która z kolei otwarta jest na porośniętą bujną regionalną roślinnością okolicę. Bryła o prostych liniach i ostrych krawędziach tworzy ekspresyjną i nowoczesną zarazem kompozycję.

Centralnym punktem rezydencji jest obszerny salon będący idealnym miejscem do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Uwagę przykuwa nietypowy, dwupoziomowy sufit z ciekawymi przeszkleniami przepuszczającymi światło słoneczne. Duże powierzchnie poszczególnych pomieszczeń są ocieplane właśnie przez naturalne źródło światła, co zachęca do wypoczynku i relaksu we wnętrzach. Warto też wspomnieć o nadających całości charakteru szarych podłogach  z marmuru, które podkreślają biel ścian. Teakowe panele o ciemnej barwie będące projektem samej Myrny Godim Porcaro stanowią swoistą granicę pomiędzy strefą dzienną, jadalną i sypialną (do której prowadzą ciekawe ażurowe schody). Inspiracją przy ich tworzeniu były lniane togi starożytnych Greków.

Kolejną charakterystyczną cechą Belvedere jest umiejętne wyeksponowanie mebli i dzieł sztuki. Na tle neutralnego wykończenia wnętrz odbijają się połyskujące elementy w zdecydowanych barwach. Na uwagę zasługuje też zewnętrzna część rezydencji – do relaksu zachęca tam basen i taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok na okolicę sprawiając, że natura i architektura łączy się w korespondującą całość.

Nazwa inwestycji: Belvedere

Adres: Belo Horizonte, stan Minas Gerais, Brazylia

Projekt: Myrna Godim Porcaro

Zdjęcia: http://pro.casa.abril.com.br