Frank Gehry: lampy z kolekcji Cloud

Frank Gehry: lampy z kolekcji Cloud

Seria Cloud to niezwykle oryginalne lampy, które stworzą w każdym wnętrzu wrażenie lekkości, a ponadto wyczarują w nim niepowtarzalny nastrój. Te przypominające obłoki produkty powstały na zlecenie szwajcarskiej firmy Belux, a autorem ich koncepcji jest światowej klasy architekt – Frank Gehry.

Zanim przyjrzymy się bliżej kolekcji Cloud, chcielibyśmy przybliżyć pokrótce sylwetkę twórcy ich projektu. Urodzony w 1929 roku w Toronto Frank Gehry wywodzi się z rodziny polsko żydowskiej. Przez większość osób kojarzony jest głównie jako architekt (który w 1989 roku otrzymał najważniejsze odznaczenie w tej dziedzinie – nagrodę Pritzkera), lecz zajmuje się on także projektowaniem przemysłowych form. Od blisko 50 lat Gehry prowadzi z powodzeniem własne studio architektoniczne w Los Angeles, a kolejne, reprezentujące zwykle styl kolażu projekty tylko umacniają jego pozycję jako architektonicznej legendy. Warto wspomnieć chociażby o Muzeum Guggenheima w Bilbao czy hanowerskim Gehry Tower.

Podobnie jak inne koncepcje Franka Gehrego, lampy Cloud wyróżniają się nietuzinkową formą oraz najwyższą jakością materiału. Surowiec odporny jest na uszkodzenia mechaniczne (rozdarcia) oraz działanie ognia. Ponadto łatwo utrzymać go w czystości. Dla Franka Gehrego istotną cechą opracowanych przez niego lamp była też możliwość swobodnego kształtowania ich formy podczas procesu produkcyjnego. Co ważne, użytkownik ma okazję zmienić wygląd bryły poprzez wykonanie wypchnięć i wgnieceń według uznania. Dzięki temu, otrzymujemy lampę odpowiadającą naszym indywidualnym preferencjom stając się tym samym jej współprojektantami.

Produkty z kolekcji Cloud dostępne są już w otwartej sprzedaży. Do wyboru mamy lampy stojące, wiszące, a także podłogowe i na biurko – wszystkie z nich w rozmaitych rozmiarach. Prezentują się one równie dobrze w pomieszczeniach mieszkalnych, jak  i wnętrzach użytkowych.

Nazwa projektu: Cloud

Projektant: Frank Gehry

Producent: Belux

Przeznaczenie: komercyjne

Zdjęcia: http://designformenmag.com