DVA Arhitekta: willa z Corianu w Zagrzebiu

DVA Arhitekta: willa z Corianu w Zagrzebiu

Autorem koncepcji architektonicznej domu z Corianu jest Tomislav Curkovic i Zoran Zidaric – duet tworzący chorwackie studio DVA Arhitekta. Budynek o postmodernistycznym charakterze stanął w Zagrzebiu, a przyciąga on uwagę głównie za sprawą osobliwego materiału powierzchniowego, który opracowany został przez firmę DuPont.Zgodnie z zamysłem architektów, bryła przywodzić ma na myśl kształt diamentu. Efekt taki uzyskano dzięki takim rozwiązaniom koncepcyjnym jak proste linie i dynamiczne przekroje. Spadzisty dach wraz ze ścianami tworzą formę przypominającą do złudzenia cenny kamień.

Jednolitą strukturę budynku urozmaicają szerokie, umiejscowione nieregularnie otwory okienne. Przełamaniu homogenicznej powierzchni posłużyły też stosunkowo duże nisze pełniące funkcje balkonów. Wspomniana wyżej struktura stanowi najbardziej interesujący element budynku. Wykorzystano tutaj bowiem niezwykle ciekawy materiał, który zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na kolor i fakturę przywodzącą na myśl diament, lecz także specyficzne właściwości.

Corian, bo o nim właśnie mowa, jest wyjątkowo wytrzymały, odporny na zniszczenia i zarysowania a także łatwy w utrzymaniu i czyszczeniu. Tomislav Curkovic i Zoran Zidaric zdecydowali się na taki a Ne inny materiał także z uwagi na fakt, iż jego kolor nie zmienia się na całej grubości. Dzięki temu, cała fasada jednorodzinnej willi, w tym nawet jej rogi, mogła zostać pokryta jednolitą barwą. W ten prosty sposób uzyskano efekt spójności i elegancji całej bryły.

Komentując ów projekt, polski architekt Robert Konieczny wspomniał, że Corian, ze względu na swoją cenę, nie jest materiałem stosowanym w budownictwie zbyt często. Na szczęście, w tym wypadku inwestor docenił właściwości tego surowca. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, Corian opracowany został przez firmę DuPont. Okazuje się, że wykorzystać go można w różnych innych dziedzinach. Z materiału tego produkuje się też krzesła, blaty stołowe oraz lampy.

Nazwa inwestycji: Willa z Corianu

Adres: Zagrzeb, Chorwacja

Projekt: Tomislav Curkovic i Zoran Zidaric (DVA Arhitekta)

Termin realizacji: 2011 rok

Zdjęcia: http://designalive.pl/