Casa em Escarpas do Lago, czyli dom na zboczu jeziora

Casa em Escarpas do Lago, czyli dom na zboczu jeziora

Chcielibyśmy przybliżyć tutaj kolejny już niezwykle ciekawy projekt jednorodzinnego domu, który  położony jest w brazylijskim Belo Horizonte. Ta nowoczesna i ekologiczna zarazem budowla otwiera się na otaczającą przestrzeń m.in. dzięki dużym oknom, przez które wdziera się lazur wód. Widok prostej w formie choć efektownej willi i pobliskiego zbiornika wód Furnas do złudzenia przypomina malowidła Davida Hockney’a. Przedstawiony tu obraz nie jest jednak dziełem, które wyszło spod pędzla ów mistrza, a jak najbardziej realną koncepcją architektoniczną autorstwa Caroliny Jardim i Silvii Guedes.

Casa em Escarpas do Lago, czyli „dom na zboczu jeziora”, usytuowany jest z  dala od oceanu, jednak całość stwarza wrażenie, jakby leżała na brzegu wyspy. Oczywiście, taka lokalizacja w żadnym razie nie jest przypadkowa – położenie daje możliwość korzystania w pełni z oszałamiających krajobrazów i przebywania na świeżym powietrzu w pobliżu wody.

Wyjątkowo stroma działka o powierzchni 4000 m2 wymagała odpowiedniego zagospodarowania tak, aby zapewnić nieskrępowany dostęp do położonej na wzgórzu drogi dojazdowej i sztucznego zbiornika Furnas u jego podnóża. Uwarunkowania te sprawiły, że przed podjęciem decyzji o zlokalizowaniu willi, duet architektek przeprowadził ogromną ilość badań. Ich efektem było powstanie dwupoziomowej budowli opartej na kwadratowych kolumnach. Dzięki temu uzyskano wysokie przestrzenie z wyjątkowo okazałymi otworami okiennymi. Pejzaże, które można przez nie podziwiać, przywodzą na myśl obrazy, które stanowią naturalną dekorację wnętrz Casa em Escarpas do Lago. Otwarta konstrukcja domu pozwoliła także wydzielić przykryty dachem taras zewnętrzny ułatwiający utrzymanie w pomieszczeniach idealnej temperatury i chroniący je przed działaniem czynników środowiskowych.

Warto tutaj wspomnieć o jednym z ciekawszych rozwiązań zastosowanych w Casa em Escarpas do Lago, a mianowicie konstrukcji kanapkowej. Dzięki tej technice zacierają się granice między ścianą a oknami. To z kolei sprawiło, iż weranda tworzy swoiste przedłużenie salonu i razem powierzchnie te tworzą kompleksową przestrzeń rekreacyjną.

Należy też dodać, że Carolina Jardim i Silvia Guedes odpowiedzialne były również za aranżację wnętrz stworzonej z myślą o małżeństwie z trójką dzieci willi. W pomieszczeniach dominują wpływy rustykalne i ekologiczne umiejętnie zestawione ze stylem współczesnym. Wśród elementów wykończeniowych wyróżniają się drewniane panele z recyklingu a także wykonane z tego samego surowca podesty i tarasy na werandzie. Jeżeli zaś chodzi o meble, szczególną uwagę zwracają sofy z rattanu syntetycznego, leżaki o kształcie liścia czy eleganckie, czarne krzesła o opływowych liniach w jadalni. Zdaniem Caroliny Jardim i Silvii Guedes (i trudno się z nimi nie zgodzić) najważniejszym i najbardziej spektakularnym elementem wnętrz są jednak po prostu wspaniałe, niebieskie krajobrazy rozciągające się za oknami.

Nazwa inwestycji: Casa em Escarpas do Lago

Adres: Belo Horizonte, stan Minas Gerais, Brazylia

Projekt: Carolina Jardim i Silvia Guedes

Zdjęcia: http://assimeugosto.com