Café/day wg projektu Suppose Design Office

Café/day wg projektu Suppose Design Office

Café/day to niezwykła kawiarnia, która idealnie komponuje się z miejskim otoczeniem. Powstała ona według koncepcji japońskiego biura projektowego Suppose Design Office. Architekci, którzy mają już na koncie kilka udanych realizacji w swoim kraju, pracowali nad projektem od maja do września 2010 roku, a kawiarnia otwarta została trzy miesiące później. Lokal nie tylko wpisuje się w miejski pejzaż, lecz, co wyróżnia go na tle innych obiektów tego typu, odzwierciedla nawet jego układ komunikacyjny.  

Café/day zlokalizowana jest w centralnej części Shizuoka, nieopodal stacji kolejowej. Restauracja mieści się na parterze budynku, obok którego znajduje się nie tylko parking, lecz także plac manewrowy, z którego korzystają kursanci szkoły nauki jazdy. Takie otoczenie stało się inspiracją dla architektów z Suppose Design Office. Sięgnęli oni po symbole komunikacyjne, czego efektem są m.in. przejścia dla pieszych i poziome znaki drogowe pokrywające posadzkę lokalu. Na tym nie koniec „drogowego” kontekstu projektu. We wnętrzu Café/day jednym z dominujących kolorów jest żółty, który nawiązuje do pobliskich masztów szkoły nauki jazdy. Pochodzące z recyklingu ławki i krzesła do złudzenia przypominają te, które spotkać można na przystankach środków transportu publicznego.

Warto też tutaj wspomnieć, że zanim powstało Café/day w miejscu tym działał bar o tradycyjnym japońskim wystroju i klimacie. Suppose Design Office postawiło na całkowitą metamorfozę lokalu. Oprócz inspiracji czerpanych z symboliki transportu miejskiego, ważnym aspektem całej koncepcji było otworzenie przestrzeni. Niewielki, bo liczący niespełna 75 m2 lokal wydaje się tworzyć z otoczeniem spójną całość a było to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu asfaltowego podłoża a także wyburzeniu ściany oddzielającą kawiarnię od parkingu. Wnętrze Café/day urzeka swoją prostotą, oczywistą symboliką oraz dużą przepustowością światła słonecznego.

Nazwa inwestycji: Café/day

Adres: Numazu, prefektura Shizuoka, wyspa Honsiu, Japonia

Projekt: Suppose Design Office; Makoto Tanijiri, Hajime Nagano

Powierzchnia: 73,71 m2

Termin realizacji: grudzień 2010 rok

Zdjęcia: http://www.dezeen.com