Wouter Scheublin: „chodzące” meble

Wouter Scheublin: „chodzące” meble

Wouter Scheublin jest absolwentem dwóch uczelni: Uniwersytetu Technicznego w Delft i Akademii Designu w Eindhoven. Po ukończeniu edukacji otworzył on w 2005 roku własne studio projektowe, w ramach którego ściśle współpracuje z koleżanką z branży – Lotty Lindeman. Scheublin pracuje nad autorskimi koncepcjami, jak też tworzy je na potrzeby rozmaitych klientów – np. Established & Sons czy Glenmorangie. Twórcę tego wyróżnia wyjątkowe podejście do designu – jego projekty zasługują na miano przedmiotów kinetycznych, gdyż zwyczajnie potrafią „chodzić”.

Jak to już zostało wyżej wspomniane, produkty według koncepcji holenderskiego designera charakteryzuje wyjątkowa mobilność. Stworzył on już chodzący regał na książki i stół. Wraz z Lotty Lindeman – absolwentką tej samej uczelni (Akademii Designu) i współpracownikiem zaprojektował ostatnimi czasy Chair 2011. Krzesło to posiada coś na kształt liniowej konstrukcji, dzięki czemu podczas siedzenia elementy mebla dają wrażenie, jakby się ono delikatnie unosiło w przestrzeni.

Jedną z najnowszych realizacji Woutera Scheublina jest elegancki schowek na whiskey. Przeznaczony on jest do trzymania prawdziwego rarytasu wśród tego rodzaju trunków – kosztującego 2500 funtów  Glenmorangie Pride 1981. Na etui składa się kilka elementów konstrukcyjnych, dzięki którym łatwo się ono otwiera i, co najważniejsze, odpowiednio chroni butelkę z najszlachetniejszą whiskey wspomnianej wyżej marki. Przy opracowaniu projektu tego przedmiotu Scheublinowi pomagał twórca karafek Baccarat – Laurence Brabant.

W otrzymaniu tego zlecenia Holendrowi z pewnością pomogło pozytywne przyjęcie jego realizacji podczas mediolańskiego Salone Internazionale del Mobile. Z dużym entuzjazmem spotkał się tam w szczególności chodzący stół. Chociaż wiele osób pyta designera o zasadność mobilnych mebli, których przecież nie przenosi się aż tak często, nie można odmówić mu umiejętności subtelnego połączenia piękna przedmiotów z mechaniką.

Nazwa projektu: Chair 2011, Glenmorangie Pride 1981, Walking Table

Projektant: Wouter Scheublin

Przeznaczenie: komercyjne

Zdjęcia: http://www.wouterscheublin.com/