Vibe Design Group: Mercer House

Vibe Design Group: Mercer House

W dziedzinie architektury niektóre przebudowy okazują się być nie mniej spektakularne niż powstające od zera projekty. Tak właśnie jest w przypadku Mercer House – domu, którego koncepcję opracował zespół z Vibe Design Group. Patrząc na elegancką, drewnianą elewację czy na ciekawy kształt konstrukcji trudno odnaleźć podobieństwo do dawnej, mało interesującej i raczej zimnej budowli.

Obecny właściciel Mercer House już w momencie zakupu niezbyt atrakcyjnego pod względem wizualnym domu w Melbourne miał w planach przebudowanie go tak, aby nabrał nowoczesnego wyglądu i unikatowego stylu. Okazało się, że dotychczasowa konstrukcja, choć raczej surowa i mało ciekawa, wyróżniała się solidną konstrukcją, którą warto było wykorzystać. Modernizacją zajęli się architekci z australijskiego biura Vibe Design Group, a efekt ich pracy naprawdę robi wrażenie.

Dziś Mercer House to nowoczesna rezydencja o pięknej elewacji z drewnianej okładziny rozciągającej się równolegle do sąsiadującej ulicy. Projektanci zdecydowali się na jednolitą fasadę o zwężającym się kształcie z dwóch powodów: zapewnia ona maksymalną prywatność mieszkańcom, jak też zakrywa wszystkie trzy kondygnacje domu. Materiały, z których  wykonana jest brama wejściowa i garażowa są do siebie dopasowane, dzięki czemu całość tworzy wyjątkowo spójną kompozycję.

Nie mniej ciekawe są wnętrza rezydencji. Tuż za wejściem znajduje się salon i kuchnia połączona ze spiżarnią. W pomieszczeniach uwagę zwraca duża ilość przeszkleń dająca wrażenie, że w Mercer House zdaje się być więcej drewna, niż zostało go wykorzystane w rzeczywistości. Materiał ten, obecny w wykończeniówce i na fasadzie, nadaje budynkowi i jego wnętrzom szlachetny i elegancki charakter.

Na uwagę zasługują też drzwi oddzielające poszczególne pomieszczenia. Są niezwykle funkcjonalne z uwagi na ich przesuwany system i, co najciekawsze, dyskretnie zlewają się ze ścianami tworząc jednolitą całość. W sypialni na górnym piętrze z okien rozmieszczonych po przeciwnych jej krańcach rozpościera się przyjemny widok na okolicę. Wszystkie zastosowane w przebudowanym Mercer House rozwiązania wpłynęły korzystnie na funkcjonalność, atrakcyjność wizualną i prywatności budowli. Można więc bez wahana przyznać, że Vibe Design Group udało się dokonać wyjątkowo udanej metamorfozy.

Nazwa inwestycji: Mercer House

Adres: Melbourne, Australia

Projekt: Vibe Design Group

Powierzchnia budynku: 314 m2

Termin realizacji: 2011 rok

Zdjęcia: http://www.archdaily.com