Terunobu Fujimori: domki na drzewach

Terunobu Fujimori: domki na drzewach

Chcielibyśmy przedstawić tutaj dwa niezwykle oryginalne projekty autorstwa japońskiego architekta Terunobu Fujimori: Too High Tea House (jap. Takasugi-an ) oraz Teahouse Tetsu (jap. Chashitsu Tetsu). Oba budynki mają specyficzną cechę wspólną, a mianowicie są to po prostu domki na drzewach, które powstały z myślą o odprawianiu tam kultywowanego w Japonii ceremoniału parzenia herbaty.

Na początku warto wspomnieć kilka słów o samym architekcie będącym jednocześnie historykiem architektury. Terunobu Fujimori często określany jest mianem nowoczesnego ekscentryka o wrażliwości rodem z antycznej japońskiej tradycji i trudno się z tym nie zgodzić. W swoich pracach nawiązuje on bowiem do korzeni sztuki budowlanej swojej ojczyzny, a jednocześnie jego koncepcjom nie brak ducha współczesnych czasów. Realizacje powstałe według projektów Fujimori to zazwyczaj ekologiczne budowle cechujące się ścisłym związkiem z otaczającą przyrodą.

Nie inaczej jest z powstałym w 2004 roku w japońskim mieście Chino domkiem Takasugi-an oraz wybudowanym rok później w Nakamaru (a dokładnie w sąsiedztwie Muzeum Kiyoharu) Chashitsu Tetsu. Nazwę pierwszego z wymienionych projektów przełożyć można dosłownie jako „zbyt wysoki herbaciany pawilon”. Ten niewielki budynek wiszący około sześć metrów nad ziemią wspiera się na pniach dwóch drzew kasztanowych. Charakterystyczną cechą Too High Tea House jest możliwość dostania się do jego wnętrza tylko za pośrednictwem podstawionej do chatki drabiny.

Teahouse Tetsu tj. pawilon herbaciany Tetsu spoczywa zaś na kolumnie, której funkcję pełni pień cyprysu. Fujimori  zaprojektował drewniany budynek tak, aby mógł on przetrwać tajfuny czy trzęsienia ziemi, a posłużył temu zabieg wprowadzenia do wnętrza chatki wcześniej wspomnianego pnia mającego pełnić rolę swoistego kręgosłupa. Na szczególną uwagę zasługuje też malownicze otoczenie Chashitsu Tetsu – domek sąsiaduje bowiem z wiśniowym sadem, a jego konstrukcja idealnie współgra z tym urokliwym krajobrazem.

Cechą wspólną obydwu przedstawionych tutaj budynków jest utrzymanie wnętrz w dosyć oszczędnym i prostym klimacie. W chatkach znaleźć można jedynie sprzęty do parzenia herbaty oraz pnie drzew, które pozbawione są kory. Na koniec warto dodać, że Too High Tea House i Teahouse Tetsu to przyjazne dla otoczenia budynki wykonane z naturalnych materiałów według tradycyjnych, nieco prymitywnych jak na dzisiejsze czasy metod. Fakty te jeszcze bardziej podkreślają ścisły związek projektów Fujimori z naturą.

Nazwa inwestycji: Chashitsu Tetsu, Takasugi-an

Adres: Chino i Nakamaru, Japonia

Projekt: Terunobu Fujimori

Termin realizacji: 2004 i 2005 rok

Zdjęcia: http://w-a.pl i http://designcrack.com/