SCOLIOSIS: doceniony projekt rewitalizacji „Marine Stadium”

SCOLIOSIS: doceniony projekt rewitalizacji „Marine Stadium”

Nie tak dawno temu wspominaliśmy, że polscy architekci coraz częściej wyróżniają się na arenie międzynarodowej, a ostatni sukces biura projektowego SCOLIOSIS tylko potwierdza ów fakt. Uzdolnieni absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Marcin Husarz, Jan Jerzmański i Wojciech Motylski nagrodzeni zostali bowiem w konkursie na projekt rewitalizacji obszaru „Marine Stadium” zniszczonego podczas huraganu Andrew, który nawiedził słoneczne Miami w 1992 roku.

Wspomniany konkurs zorganizowany został przez Urząd Miasta Miami i tamtejszy uniwersytet. Do rywalizacji stanęło około 100 biur architektonicznych z całego świata, a zespół SCOLIOSIS zajął zaszczytne IV miejsce. Podczas ogłoszenia wyników tego cyklicznego konkursu widownia miała okazję obejrzeć film dotyczący wrocławskiego studia projektowego a także samej stolicy Dolnego Śląska.

Po przejściu huraganu Andrew dawniej popularny głównie dzięki wyścigom motorowodnym obszar „Marine Stadium” popadł w zapomnienie. Szansą na odbudowę niszczejącego zabytku stał się konkurs na zaprojektowanie swoistej „pływającej sceny”.  Zespół SCOLIOSIS stworzył koncepcję obiektu, który można by wykorzystać nie tylko podczas imprez cyklicznych, lecz także na co dzień. Ruchome ramiona sceny zmieniałyby wygląd i swoją funkcję w zależności od potrzeb. W ten sposób powstałby osadzony na wodzie skate park z pięcioma rampami, które po podniesieniu do góry tworzyłyby kształt eleganckiej muszli koncertowej, gdzie odbywać by się mogły koncerty i różnego rodzaju imprezy artystyczne. W ciągu dnia „pływająca scena” według koncepcji wrocławskich architektów stanowiłaby chętnie odwiedzany obiekt użyteczności publicznej, nocą zaś przeobrażałaby się w przykuwający uwagę swoim zdecydowanym, oryginalnym oświetleniem znak na wodzie.

Nazwa inwestycji: Miami Floating Stage, „Marine Stadium”

Adres: Miami, Stany Zjednoczone

Projekt: SCOLIOSIS

Typ projektu: konkursowy

Zdjęcia: http://www.ronet.pl/