Rodzaje wizualizacji architektonicznych

Rodzaje wizualizacji architektonicznych

Podstawą pracy architektów jest tworzenie projektów zagospodarowania danej przestrzeni. Stanowią one fundamenty dalszych działań zmierzających do realizacji koncepcji. Aby zainteresować danym pomysłem inwestora, bądź w przystępny sposób wyjaśnić założenia i rozwiązania projektowe klientowi, należy zadbać o profesjonalną i zrozumiałą prezentację pracy architekta. Tutaj właśnie niemal niezbędnym, a na pewno niezwykle przydatnym narzędziem są wizualizacje. Wszystkie wytyczne dotyczące projektu wymagają szczegółowego i dokładnego komentarza, który nie zawsze może być w pełni zrozumiały dla zwykłego odbiorcy. Dlatego właśnie zarówno architekci, jak firmy deweloperskie, powszechnie stosują nowoczesne metody prezentacji w formie wizualizacji. Taka forma przedstawienia projektu jest przystępna dla każdego odbiorcy i może zadecydować o jego zainteresowaniu danym projektem. Chcielibyśmy przedstawić tutaj różne rodzaje architektonicznych wizualizacji.Najprostszą metodą prezentacji jest statyczna wizualizacja architektoniczna. Fotorealistyczna forma powinna cechować się najwyższą jakością, niezwykłą dbałością o szczegóły i precyzją.  Statyczne obrazy przedstawiają obiekt w ujęciu z różnej perspektywy. Taki rodzaj wizualizacji może przybrać też formę panoramy dającej całościowe ujęcie projektu. Coraz częściej jednak statyczne renderingi wypierane są przez bardziej zaawansowane, dynamiczne metody prezentacji. Mimo to, ten rodzaj wizualizacji wciąż jest przydatny i powszechnie stosowany – idealnie nadaje się do przedstawienia np. przekrojów architektonicznych.

Przechodzimy tutaj do kolejnego rodzaju wizualizacji, jakim jest animacja. Kiedy przy prezentowaniu danego projektu, ze względu na jego złożoność lub np. wymagania klienta, nie wystarcza dwuwymiarowy obraz, warto sięgnąć po animacje. Ta dynamiczna metoda, wykorzystująca ruchome obrazy i dźwięk, pozwala najpełniej oddać charakter koncepcji. Lot kamery umożliwia obejrzenie inwestycji z pewnej odległości dając całościowy obraz inwestycji. Pozwala on także zrozumieć usytuowanie względem siebie budynków, obiektów małej architektury i innych części składowych projektu. Ten rodzaj wizualizacji powszechnie stosują deweloperzy, aby w profesjonalny i realistyczny sposób przestawić zalety inwestycji takich jak np. osiedla mieszkaniowe.

Na koniec przyjrzyjmy się niezwykle ciekawemu sposobowi prezentacji projektu, jakim jest wirtualny spacer. Ta metoda idealnie wykorzystuje zasady symulacji rzeczywistości. Wykorzystując technologię znaną z gier komputerowych, można stworzyć warunki do wirtualnego poruszania się po wnętrzach i na zewnątrz budynku. Dobrze, jeśli taka forma prezentacji cechuje się nieograniczonymi możliwościami interakcji jak np. włączanie światła. Pozwoli to klientowi poczuć się tak, jakby naprawdę przebywał w danym obiekcie, dzięki czemu pozna jego funkcjonalność i udogodnienia. Wirtualny spacer pozwoli także uniknąć nieporozumień dotyczących odbioru projektu, gdyż wszytko przedstawione jest możliwie najbardziej przystępnie i precyzyjnie. Metoda idealnie sprawdza się przy prezentowaniu dużych, złożonych inwestycji.