Robert Majkut: oddział korporacyjny ING Banku Śląskiego

Robert Majkut: oddział korporacyjny ING Banku Śląskiego

Przyjrzyjmy się futurystycznym wnętrzom znanej placówki finansowej zaprojektowane przez jednego z wiodących polskich designerów – Roberta Majkuta. Nowa przestrzeń banku ING przeznaczona dla segmentu klientów korporacyjnych wyróżnia się ciekawymi kształtami i formami a także wykończeniem w zdecydowanych, odważnych barwach, które są spójne z identyfikacją wizualną marki.

Projekty polskich placówek bankowych rzadko uwzględniają w pełni ich specyfikę i funkcje. Przestrzeń wykreowana przez Roberta Majkuta jest udaną próbą nadania jej właściwej tożsamości i charakteru. Pilotażowa realizacja designera opiera się na maksymalnej użyteczności i dostosowania rozwiązań do rolę pomieszczenia. W centralnej części przewidziano recepcję połączoną z poczekalnią. Klienci oglądać tam mogą biznesowe kanały TV czy też skorzystać z obsługi banku. Przestrzeń wyróżnia się wyposażeniem w najnowocześniejsze pod względem technologicznym sprzęty jak np. sterowany system elektroniczny w recepcji czy systemy wideokonferencyjne w gabinetach. Tzw. back office stanowi przedłużenie części udostępnionej klientom i zarówno pod względem technologicznym, jak i designerskim, nie odbiega on od reprezentacyjnych pomieszczeń banku.

Projekt Roberta Majkuta, oprócz funkcji czysto użytkowych i estetycznych, stanowić ma też pozytywny wyróżnik na tle konkurencji. Przewaga rynkowa w sferze designu jest jednym z elementów budowania wizerunku marki.

Przejdźmy do bardziej szczegółowego omówienia koncepcji aranżacji wnętrz. Opiera się ona na wykorzystaniu struktury falujących ścian. Wykorzystanie dwóch warstw o odmiennych kolorach (wiodący pomarańcz uzupełniony o biel) pozwoliło uzyskać efekt sztywnej kurtyny, która zasłania i eksponuje drzwi, wejścia oraz korytarze. Futurystyczny efekt podkreśla nietypowy kąt nachylenia ściany. W ten sposób powstała „szyta na miarę” warstwa kryjąca uporządkowane pomieszczenia banku. Niejednolita struktura podkreślona jest dodatkowo przez odpowiednie oświetlenie. Korporacyjne barwy banku (pomarańcz i biel uzupełnione o szarości i błękity) wykorzystano na całej przestrzeni – od pomieszczeń reprezentatywnych, przez zaplecze socjalne, po toalety.

Swoją pilotażową realizacją Robert Majkut wyznaczył nową jakość w dziedzinie projektowania wnętrz instytucji finansowych. Utworzony przez niego „Standard Designu Miejsca” dedykowany aranżacji następnych placówek jest też z pewnością dobrym wzorem i wyznacznikiem dla konkurencyjnych banków.

Nazwa inwestycji: oddział korporacyjny ING Banku Śląskiego

Adres: ul. Malczewskiego 45, Warszawa, Polska

Projekt: Robert Majkut

Zdjęcia: http://architektura.muratorplus.pl/