Robert Konieczny: dom ze szkła w Bremie

Robert Konieczny: dom ze szkła w Bremie

Najnowszy dom jednorodzinny autorstwa Roberta Koniecznego, który powstanie w dzielnicy domków jednorodzinnych niemieckiego miasta Brema, ma przybrać formę ogromnej szklanej bryły o powierzchni 700 m2. Projekt ujmuje nowoczesnością i prostotą bryły, lecz na szczególną uwagę zasługuje jego idealne wpisanie się w najbliższe otoczenie.

Na początek warto wspomnieć kilka słów o samym twórcy koncepcji ów domu. We wrześniu tego roku Robert Konieczny został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w dziedzinie architektury. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej od roku 1999 prowadzi w Katowicach (gdzie się urodził) własne biuro KWK Promes. Liczne udane realizacje Roberta Koniecznego zapewniły mu miano jednego z lepszych polskich architektów młodego pokolenia, o którym robi się coraz głośniej także poza granicami kraju.

Jedna z najnowszych jego koncepcji  – omawiany tutaj dom jednorodzinny w Bremie, to niewątpliwie projekt idealnie korespondujący ze środowiskiem. W szklanej elewacji odbijać ma się bowiem najbliższe, pełne zieleni otoczenie (w tym urokliwa uliczka ze starodrzewem) sprawiając wrażenie, że budowla tworzy nierozerwalny element ogrodu. Małżeństwu, które zamieszkać ma w ów domu, zależało na tym, aby był on duży, przy czym jednocześnie nie przytłaczał swoją sylwetką krajobrazu.

Należy tutaj dodać, że dom został zaprojektowany z myślą o biznesmenie i jego życiowej partnerce będącej miłośniczką sztuki. Z uwagi na ten ostatni fakt, budynek, oprócz podstawowych pomieszczeń takich jak kuchnia, salon, jadalnia, łazienka czy sypialnie a także sauna i basen, mieścić będzie też artystyczne atelier.

Poprzez omawiany projekt Konieczny zrywa z typowym dla naszego społeczeństwa mitem, iż tylko murowany i wyłożony styropianem dom może dobrze utrzymać ciepło. Okazuje się bowiem, że zaproponowane przez architekta szkło ma podobny współczynnik przenikalności ciepła co tradycyjne ściany. Konieczny nie bez przyczyny zrezygnował także z balkonu – postawił on na przechodzący płynnie w ogród taras, przekonany o tym, że mając do  dyspozycji takie rozwiązanie, klienci po prostu nie będą korzystać z balkonu.

Nazwa inwestycji: Dom w Bremie

Adres: Brema, Niemcy

Projekt: Robert Konieczny

Koszt inwestycji: 1,5 mln euro

Termin realizacji: 2010

Zdjęcia: http://designalive.pl