Realistyczne wizualizacje architektoniczne

Realistyczne wizualizacje architektoniczne

Oglądając wizualizacje architektoniczne wiele osób zastanawia się, czy prezentowany obiekt to rzeczywiście wizualizacja, czy zdjęcie istniejącego w rzeczywistości obiektu. Dzięki dużym możliwościom jakie daje dziś grafika komputerowa z rąk architektów wychodzą realistyczne wizualizacje architektoniczne, które jak żywo przypominają domy, czy wnętrza istniejące w naturze. Te fotorealistyczne obrazy to olbrzymi skok w pracach grafików i architektów, a także spore ułatwienie życia osobom, które planują duży remont, zakup domu, czy inną inwestycję.

Wizualizacja obiektowa

To, co wygląda pięknie i realistycznie na obrazku, najczęściej okupione jest wieloma godzinami ciężkiej pracy grafika. Fotorealizm w wizualizacjach architektonicznych wymaga sporego wysiłku, wprawy i cierpliwości ze strony osoby tworzącej dany projekt. Problem tkwi jak to zwykle bywa w szczegółach, a konkretnie w ich odwzorowaniu. Aby stworzyć realistyczne wizualizacje, projektant zwrócić musi uwagę na wiele detali, takich jak choćby kąt i natężenie światła, cienie, czy detale znajdujące się w pomieszczeniu. W przypadku gdy taka wizualizacja wykonana jest w sposób profesjonalny, na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić, czy do czynienia mamy z wizualizacją, czy zdjęciem pomieszczenia.

Realistyczne wizualizacje w architekturze

Z uwagi na olbrzymią realistyczność tworzonych wizji architektonicznych prace tego typu są wręcz rozchwytywane. Jest na nie olbrzymie zapotrzebowanie zwłaszcza wśród deweloperów, osób prywatnych kupujących dom, czy urządzających mieszkanie, firm i inwestorów chcących przeznaczyć pieniądze na różnego rodzaju inwestycje, itp. Zamówienie wizualizacji pozwala im na zobaczenie nieistniejącego jeszcze projektu w sposób realistyczny, tak by mieli oni świadomość jego wyglądu i jasną wizję przedmiotu swojego zamówienia. Takie realistyczne wizualizacje są zachętą do kupienia prezentowanego obiektu jeszcze na etapie jego projektowania.

Od pomysłu do projektu

Stworzenie realistycznej wizualizacji jest sprawą niebywale trudną i czasochłonną. Aby osiągnąć fotorealizm swojego projektu konieczne jest spełnienie na etapie projektowania wielu bardzo złożonych elementów. Aby projekt wyglądał realistycznie konieczne jest stworzenie nie tylko samej bryły budynku, ale i otoczenia, które tworzy spójną całość wraz z prezentowanym budynkiem. Ponadto uwzględnić należy też szczegóły typu odbicia w szybach, szczegóły elewacji danego budynku, natężenie światła, cienie, etc. Im większa ilość tworzonych szczegółów, tym zwiększa się stopień trudności stworzenia takiego projektu, a co za tym idzie, również czas jaki niezbędny jest na jego stworzenie.