PUU-BO – zwycięski projekt w konkursie E2

PUU-BO – zwycięski projekt w konkursie E2

Kopenhaskie studio projektowe Bjarke Ingels Group zaprezentowało właśnie projekt energooszczędnego osiedla dla miasta Kouvola w Finlandii.  Koncepcja ta nagrodzona została w międzynarodowym konkursie E2 Ekologia i Ekonomia na projekt zrównoważonego budownictwa masowego we wspomnianym wyżej kraju. Wielofunkcyjny obiekt z drewna o powierzchni użytkowej wynoszącej 15 000 m2, łączący zalety ekonomiczne i ekologiczne tak przy budowie, jak i użytkowaniu, miałby powstać nad brzegiem rzeki Kymi.

Cechą charakterystyczną zlokalizowanego nad wodą budynku jest jego falista linia i możliwość ewoluowania poprzez dodawanie kolejnych segmentów. Na działce, na której powstałaby budowla, wydzielono parkingi, obszary zielone, przestrzenie publiczne i część komercyjną. Każdy z elementów założenia autorstwa BIG zapewnić ma optymalne widoki na otaczający krajobraz.

PUU-BO stanowi alternatywę dla popularnego systemu DOMI-NO opierającego się na powszechnie stosowanej technologii betonowej. Architekci z BIG stwierdzili, że w tak obfitym w lasy kraju, jakim jest Finlandia, warto sięgnąć po ekologiczne konstrukcje z drewna. Zgodnie z ich zapewnieniami, prefabrykaty PUU-BO są wydajniejsze od innych dostępnych obecnie na rynku technik. Co więcej, system opracowany przez BIG cechuje się wszechstronnością – sprawdzi się zarówno przy wznoszeniu niższych budynków, jak i wieżowców. Jego zastosowanie w wielomieszkaniowym budownictwie wiązałoby się też z ograniczeniem zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

Jak widać, XXI wiek przynosi nowe rozwiązania, które są atrakcyjne nie tylko z ekonomicznego, lecz też ekologicznego punktu widzenia. BIG, we współpracy z Pirmin Jung Engineers for Wood Constructions, Stora Enso i AOA Anttinen Oiva Architects, Vahanen Engineers stworzyli prototypową konstrukcję z drewna, która sprawdzić się może nie tylko Finlandii, lecz na całym świecie.

Nazwa inwestycji: PUU-BO

Adres:  Kouvola, Finlandia

Klient: miasta Kouvola

Status: w toku

Biuro architektoniczne: Bjarke Ingels Group (BIG)

Zespół projektowy: Krista Meskanen, , Alina Tamosiunaite, Jelena Vucic , , Cecilia Ho, Elisha Nathoo, Sunming Lee, Alessandro Ronfini , Long Zhuo, Mads Bjorn Christiansen

Zdjęcia: www.bustler.net