Mosi House – przebudowa wg projektu Nico van der Meulen Architects

Mosi House – przebudowa wg projektu Nico van der Meulen Architects

Nie da się ukryć, że licząca sobie ponad 60 lat willa położona w Republice Południowej Afryki wymagała całkowitej przebudowy. Opracowaniem koncepcji całkowitej metamorfozy tego pochodzącego z lat 50 ubiegłego wieku domu zajęła się pracownia projektowa Nico van der Meulen Architects. Klientowi zależało na nowoczesnej rezydencji o typowo miejskim charakterze, a patrząc na niezwykle udany efekt końcowy można się spodziewać, że rezultat z pewnością spełnił oczekiwania inwestora.

Wymagania, które postawił architektom właściciel zlokalizowanego w Johannesburgu domu były dosyć proste – zależało mu na przeobrażeniu jednopiętrowej, niezbyt już atrakcyjnej wizualnie willi we współczesną miejską rezydencję. Wprowadzone przez Nico van der Meulen Architects zmiany miały na celu wydzielenie w domu dwóch stref – prywatnej (w której znajdują się m.in. 4 sypialnie) i publicznej. Jako granica obszarów o różnych przeznaczeniach posłużył wychodzący po części do ogrodu basen.

Najważniejsze, rzucające się na pierwszy rzut oka zmiany, które zaprowadzono w rezydencji, dotyczą stolarki okiennej i drzwiowej. Na tyłach domu Nico van der Meulen Architects postawili na ogromne przestrzenie okienne i przesuwane drzwi, a zabieg ten sprawił, że zatarły się granice między tym co wewnątrz, a na zewnątrz. W ten sposób ogród i wnętrza tworzą przenikające się nawzajem, synergiczne przestrzenie. Co więcej, z każdego znajdującego się w rezydencji pokoju roztacza się przyjemny widok na porośnięte zielenią podwórko.

We wnętrzach przestronnego domu dominuje stonowana kolorystyka beżów i szarości. W willi nie brakuje jednak ciekawych i mocnych akcentów, jak np. czerwonych foteli czy akcentów nawiązujących bezpośrednio do afrykańskiej kultury i sztuki.

Nazwa inwestycji: Mosi House

Adres: Johannesburg, Republika Południowej Afryki

Projekt: Nico van der Meulen Architects

Inwestor: prywatny

Powierzchnia domu: 7925m2

Termin realizacji: 2012 rok

Zdjęcia: http://www.contemporist.com/