Media-ITC, czyli Budynek Roku 2011

Media-ITC, czyli Budynek Roku 2011

Podczas odbywającej się w Barcelonie pomiędzy 2 a 4 listopada br. imprezy WAF (tj. Światowy Festiwal Architektury), tytułem budynku roku uhonorowany został położony w stolicy Katalonii biurowiec Media-ITC. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z hiszpańskiego studia Cloud 9. W rywalizacji o to zaszczytne miano wspomniany budynek pokonał m.in. trzy koncepcje z Polski – bytomską Hala sportowa Na Skarpie, budynek Thespian we Wrocławiu i niezrealizowane Miami Pier Museum of Latin American Immigrants.

Media-ITC jest ucieleśnieniem idei powstającego w stolicy Katalonii cyfrowego miasta. Jego zaprojektowanie zlecone zostało mającej siedzibę w Barcelonie pracowni Cloud 9 przez władze eksperymentalnej, reprezentującej nowoczesne technologie i innowacje dzielnicy 22@ oraz konsorcjum Zona Franca.

Najważniejszymi cechami biurowca jest jego ekologiczność (to modelowy niemalże reprezentant idei zrównoważonego budownictwa) oraz inspirowanie się takimi wartościami jak technologia informacji i komunikacja (stąd nazwa budynku: Media-ITC). Bryła omawianego biurowca wyróżnia się oryginalnym kształtem uzyskanym dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu elewacji oraz odwróceniu proporcji. Otwierająca się na otoczenie fasada nadaje całej konstrukcji wyjątkowej lekkości.

Idea zrównoważonego budownictwa ujawnia się przede wszystkim za sprawą zoptymalizowania zużycia energii, a nawet samodzielne jej wytwarzanie. Wystawione na działanie promieni słonecznych elewacje wyposażone są w specyficzne panele ochronne, które wykazują możliwość kontrolowania temperatury. Od kierunku południowo wschodniego ów panele ograniczają dopływ światła działając niczym przeciwsłoneczne okulary, zaś od południowego zachodu fasada posiada wypełnione mgłą poduszki ograniczające nagrzewanie o 90%. W tym drugim przypadku nadmuchiwanie i spuszczanie powietrza skutkuje utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz Media-ITC.

Budynek podzielony jest na trzy strefy. Na czterech najwyższych kondygnacjach znajdują się siedziby dużych przedsiębiorstw, mniejsze firmy i start-upy zajmują drugie i trzecie piętro, zaś parter stanowi ogólnodostępną strefę publiczną, gdzie organizowane są rozmaite kursy i szkolenia.

Nazwa inwestycji: Media-ITC

Adres: dzielnica 22@, Barcelona, Hiszpania

Projekt: Cloud 9

Przewodnictwo zespołu projektowego: Enric Ruiz-Geli

Termin realizacji: 2011 rok

Zdjęcia: http://www.designboom.com