Ile kosztuje wizualizacja architektoniczna?

Ile kosztuje wizualizacja architektoniczna?

Decydując się na zamówienie wizualizacji architektonicznej wnętrza, czy całego budynku liczyć trzeba się z tym, że za pracę taką trzeba będzie zapłacić, czasem całkiem sporo. To efekt kilku czynników, jakie składają się na powstanie wizualizacji. Jako że jest to proces czasochłonny, a dodatkowo składający się z kilku etapów prac, koszty poszczególnych projektów mogą znacznie różnić się od siebie. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztuje wizualizacja architektoniczna i co składa się na cenę, zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Dostarczone materiały, a koszt wizualizacji

Jednym z czynników, który decyduje o cenie jaką przyjdzie zapłacić za wizualizację architektoniczną jest rodzaj materiałów, jakie zostaną dostarczone projektantowi przez klientów. Istnieje możliwość dostarczenia potrzebnych plików w kilku różnych formatach: dwg – czyli pliki Autocada, pdf lub też modele 3D. ile kosztuje wizualizacja architektoniczna projektów stworzonych z poszczególnych plików? Najdroższe są te, które wykonać trzeba na podstawie szkiców planów w formacie pdf. To najbardziej czasochłonne zadanie dla projektanta, wymagające dużego nakładu pracy. Najniższe koszty zwykle dotyczą modeli 3D.

Złożoność projektu i czas jego wykonania

Drugim istotnym czynnikiem, który wpływa na końcową cenę wizualizacji, jest złożoność projektu jaki ma zostać wykonany. Naturalne jest, iż im większy stopień skomplikowania takiego projektu, tym wyższa cena za jego wykonanie. Podobnie rzecz ma się w przypadku czasochłonności projektu. Oddzielną kwestią pozostaje termin wykonania. Im szybciej klient potrzebuje projektu, a zatem im większe tempo pracy narzuca, tym bardziej wzrasta cena za wykonanie wizualizacji architektonicznej.

Standardowo, czy niestandardowo?

Następny czynnik mający wpływ na koszt wizualizacji to podejście do projektu. W przypadku standardowych oczekiwań, a zatem np. trzech ujęć danego obiektu cena będzie niższa, niż w przypadku gdy zamawiający wizualizację klient zamówi większą ilość wspomnianych ujęć. Cenę oblicza się również w oparciu o rodzaj projektu. Inne koszty obliczane są dla wizualizacji małych wnętrz, inne dla dużych, jeszcze inne dla projektów domów. Im zatem większy projekt wizualizacji, tym wyższa jego cena.

Renderowanie

Ostatnim etapem tworzenia wizualizacji jest renderowanie, czyli zadanie które pozwala na uzyskanie najlepszej rozdzielczości końcowego projektu. To czynnik, który ma bardzo duży wpływ na ostateczną cenę wizualizacji. Im bardziej złożony projekt, tym bardziej czasochłonny, co w efekcie końcowym przekłada się na koszt wizualizacji.