Jewgieni Busins, Liva Banka: inspirowany muzyką Hotel Liesma

Jewgieni Busins, Liva Banka: inspirowany muzyką Hotel Liesma

Na Łotwie, a dokładnie w środkowej części tego kraju, na granicy Liwonii i Kurlandii, powstać ma hotel związany z tematyką muzyczną. Poniżej przedstawiamy autorski projekt duetu Jewgienija Businsa i Liwy Banki. Wyróżnia się on niezwykle dynamiczną fasadą, która skrywa wnętrza o wyjątkowym poczuciu harmonii, gdzie zapomnieć można o codziennych problemach i się odstresować – niczym przy dźwiękach ulubionych melodii.

W kompleksie hotelowym Liesma wydzielić można trzy zorganizowane strefy – publiczną (z restauracjami i salami konferencyjnymi), rekreacyjną z basenem oraz mieszkalną (pokoje hotelowe). Mimo podziału, poszczególne funkcje hotelu płynnie się przenikają nie powodując wrażenia odosobnienia. Na uwagę zasługuje architektura krajobrazu wokół obiektu. Uatrakcyjniają ją fontanny, ciekawie wbudowane w szklane struktury wodospady i dekoracyjne stawy.

Jak  już wspomnieliśmy, budynek charakteryzuje się specyficzną dynamiką. Fasada w postaci falistej, drewnianej  konstrukcji łączy lokalną tradycję z nowoczesnością. Pionowo usytuowane elementy z sosnowego drewna nadają całości ciekawego rytmu i dynamiki. Warto tutaj dodać, że to właśnie drewno jest najważniejszym materiałem całego kompleksu. Jewgieni Busins i Liva Banka postawili na naturalny surowiec o różnych fakturach i odcieniach. W elewacji wykorzystano także matowe oraz przezroczyste szkło.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim sposób, w jaki architekci nadali budynkowi muzycznej formy. Postawiono tutaj na dominujące w całym projekcie faliste linie (zarówno w przypadku fasady, jak i wnętrz). Z pofałdowanych balkonów usłyszeć można morski szum jak też podziwiać piękne zachody słońca. Spełniają one przy tym funkcję praktyczną – dają cień pomieszczeniom na niższych kondygnacjach, co jest szczególnie przydatne podczas ciepłych, letnich dni.

Na koniec chcielibyśmy dodać, że do motywu muzycznego nawiązuje też kolorystyka i forma całego kompleksu. Budzą one bowiem skojarzenia z płytą winylową oraz muszlą, czyli, niczym innym, jak powszechnymi źródłami dźwięku.

Nazwa projektu: Hotel Liesma

Adres: Jurmała, Łotwa

Projekt: Jewgieni Busins, Liva Banka

Całkowita powierzchnia kompleksu: 15 000 m2

Powierzchnia zabudowy: 10 300 m2

Zdjęcia: http://www.evolo.us