Hemeroscopium House – niekonwencjonalny dom jednorodzinny

Hemeroscopium House – niekonwencjonalny dom jednorodzinny

Hemeroscopium House tylko z pozoru przypomina nieskładnie poukładane elementy. Prace projektowe nad tą starannie przemyślaną konstrukcją trwały prawie rok, zaś sama budowa – zaledwie 7 dni. Ensemble Studio, jedno z najdynamiczniej rozwijających się młodych pracowni architektonicznych w Europie, udowodniło, że przemysłowe prefabrykaty w postaci szkła, betonu i stali mogą złożyć się na wyjątkowo ciekawy i nowatorski projekt. Przedstawiamy poniżej budynek, którego nie znajdziemy raczej na typowym osiedlu domków jednorodzinnych.

Hemeroscopium to grecka nazwa oznaczająca punkt, gdzie zachodzi słońce, a więc miejsce, które istnieje tylko w naszych umysłach, lecz mimo wszystko jest jak najbardziej realne. Było ono niewątpliwie inspiracją do powstania projektu Ensemble Studio. Hemeroscopium House to z jednej strony nowoczesny i surowy obiekt mieszkalny, z drugiej zaś architektoniczno-inżynierska sztuczka zdająca się przeczyć prawom grawitacji.

Dom powstał w miejscowości Las Rozas w pobliżu Madrytu. Jego powierzchnia wynosi 400 m2. Na konstrukcję budowli składa się siedem ciężkich elementów, tworzących otwarty dziedziniec z basenem. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie spoiny wspornika znajdującego się na dachu, który wystaje poza oś konstrukcji. Architekci postanowili bowiem  umieścić tam kolejny basen. Mimo iż bryła domu jest zdecydowanie surowa, tworzące rozległe przeszklenia ściany dodają jej lekkości, a wnętrza są dobrze doświetlone. Przeciwwagą całej oryginalnej konstrukcji jest ważący 20 ton granitowy kamień, który stanowi zarazem zwieńczenie budynku. Dom wsparty jest na filarach o kształcie odwróconej litery „A”.

Projektu Ensemble Studio nie da się zamknąć w jednej kategorii. Hemeroscopium House, podobnie jak inne koncepcje Antona Garcia-Abril, cechuje nowatorskie i niekonwencjonalne podejście do architektury. Sam założyciel tej młodej hiszpańskiej pracowni, którego uhonorowano nagrodą Spotlight przyznawaną przez Rice Alliance Design, okrzyknięty został przedstawicielem awangardy nowej fali.

Nazwa inwestycji: Hemeroscopium House

Adres:  Las Rozas, Madryt, Hiszpania

Klient: osoba prywatna

Termin realizacji: 2008 rok

Biuro architektoniczne: Ensemble Studio

Zespół projektowy: Antón García- Abril, Elena Pérez, Débora Mesa, Jorge Consuegra, Marina Otero, Ricardo Sanz

Zdjęcia: Ensemble Studio