Heike Mutter + Ulrich Genth: kolejka „Tiger and Turtle – Magic Mountain”

Heike Mutter + Ulrich Genth: kolejka „Tiger and Turtle – Magic Mountain”

Autorami tej oddanej do użytku 13 listopada br. realizacji jest duet architektów z Hamburga – Heike Mutter + Ulrich Genth. Mowa tutaj o niezwykle oryginalnej koncepcji o równie ciekawej nazwie – Tiger and Turtle – Magic Mountain (czyli „Tygrys i Żółw – Magiczne Wzgórze”). Jest to swego rodzaju górska kolejka przeznaczona do użytkowania przez pieszych, która powstała w położonym na zachodzie Niemiec mieście Duisburg.

Kolejki górskie kojarzą nam się raczej z poruszającymi się z zawrotną prędkością wagonikami, w których siedzą przerażeni, a jednocześnie pozytywnie rozentuzjazmowani pasażerowie spragnieni ekstremalnych wrażeń. W przypadku Tiger and Turtle – Magic Mountain możemy liczyć na zupełnie inne emocje, a już z pewnością na niezapomniane wrażenia wizualne. Rollercoaster na południu Duisburga spełni oczekiwania tych, którzy zamiast pędzących wagoników wolą spokojny, choć intrygujący zarazem spacer.

Sięgająca w najwyższym punkcie 45 metrów wysokości konstrukcja autorstwa Heike Mutter + Ulrich Genth stanowi niezwykle trafione zaprzeczenie górskich kolejek. Symbolizowana przez tygrysa (tiger) szybkość ustępuje tutaj powolnemu marszowi (którego uosobieniem jest żółw – turtle). Ta oryginalna trasa spacerowa o długości 220 metrów zainstalowana została na szczycie 85 metrowego wzgórza Heinrich Hildebrand Höhe, co daje możliwość podziwiania z niej niczym niezakłóconych widoków na okolicę. Swego rodzaju tory rollercoastera tworzą coś na wzór „niekończącej się” klatki schodowej, która posiada pętle, gdzie schody biegną pod każdym możliwym kątem, nawet do góry nogami.

Nietypowa górska kolejka autorstwa hamburskich architektów to nie tylko wspaniała rozrywka dla osób odwiedzających to miejsce. „Tiger and Turtle – Magic Mountain” odbierać też można z powodzeniem w zupełnie innych kategoriach – jako będącą dziełem sztuki rzeźbę oraz inżynierską doskonałość trójwymiarowej formy.

Nazwa inwestycji: Tiger and Turtle – Magic Mountain

Adres: Duisburg, Nadrenia Północna-Westfalia , Niemcy

Projekt: Heike Mutter + Ulrich Genth

Termin realizacji: 2010-2011

Koszt inwestycji: 2 700 000 dolarów

Oddanie do użytku: 13 listopada 2011 roku

Zdjęcia: http://www.designboom.com