Future Towers – pionowe miasto przyszłości

Future Towers – pionowe miasto przyszłości

Wiodąca indyjska firma deweloperska City Corporation Ltd rozpoczęła właśnie początkowy etap inwestycji Future Towers. Ten powstający 10 km od centrum miasta Pune (stan Maharasztra) kompleks mający składać się z 1068 apartamentów, sklepów, barów, kawiarni, szkoły, basenu i kina zaprojektowany został przez holenderskie biuro architektoniczne MVRDV. Budynek jest odpowiedzią na rosnące potrzeby indyjskiego rynku mieszkaniowego. Stanowić ma część większego projektu deweloperskiego, który obejmować będzie 3500 apartamentów mieszczących się na 400 000 m2 powierzchni. Przewidziany czas ukończenia przedsięwzięcia to lato 2014 roku.

Gwałtownie rozwijające się Indie stoją obecnie przed problemem zapewnienia miejsca do życia milionom obywateli. Naturalnym tego rezultatem jest powstawanie monotonnych zazwyczaj osiedli mieszkaniowych na wielką skalę. Architekci z MVRDV postawili sobie za cel wprowadzenie nowej jakości do tego rodzaju budownictwa, które zdominowane zostało przez wydajność z pominięciem walorów użytkowych i estetycznych. Future Towers to jednostki mieszkalne oraz obiekty użyteczności publicznej, które razem  tworzą swoiste „pionowe miasto”.

Apartamenty powstające w pierwszej fazie, liczące od 42 do 530 m2, zaprojektowane zostały tak, aby spełniać standardy nowoczesnego budownictwa wielomieszkaniowego. Przyciągać one mają zróżnicowaną ludność, aby stworzyć wibrujące życiem sub-centrum Pune. Tożsamość miasta określać ma jego usytuowanie na wzgórzach z licznymi dolinami, grotami, kanionami i zatokami. Tworząc projekt Future Towers, architekci z MVRDV chcieli nawiązać do charakterystycznego ukształtowania terenu Indii. Duża ilość mieszkań wyposażona będzie w przestronne, pokryte drewnem balkony z widokiem na okolicę.

Budynek powstanie na planie sześciokąta, aby zapewnić maksymalny dostęp światła słonecznego do apartamentów. Dziewięć skrzydeł kompleksu łączyć będą korytarze o podwójnej przepustowości a dziedzińce, ogród ziołowy, ogród rzeźb i plac zabaw będą miejscem relaksu i socjalnych interakcji. Fasada budynku powstanie z betonu, a zdobione metalowe okiennice chronić mają przed promieniami słonecznymi.

Chociaż Future Towers jest pierwszym zaprezentowanym publicznie projektem MVRDV w Indiach, firma pracuje obecnie także nad koncepcjami urbanistycznymi w Bombaju i Bangalore.

Nazwa inwestycji: Future Towers

Adres:  Pune, Maharasztra, Indie

Termin realizacji: 2014 rok

Biuro architektoniczne: MVRDV

Zdjęcia: http://www.mvrdv.nl