Fluid Pavilion wg projektu 3deluxe

Fluid Pavilion wg projektu 3deluxe

W maju roku 2007 ukończono realizację pawilonu zwanego Leonardo Glass Cube lub Fluid Pavilion. Powstał on w niemieckiej miejscowości Bad Driburg w Westfalii na zamówienie firmy Leonardo, która od 1859 roku zajmuje się przemysłem szklanym. Glass Cube jest nową, oryginalną siedzibą przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją szkła dekoracyjnego i użytkowego, lamp, szklanej biżuterii oraz perfum do pomieszczeń. Oprócz tego obiekt stanowi ciekawy salon wystawowy, w którym można przyjrzeć się nie tylko gotowym produktom, lecz także procesowi ich powstawania.

Pomysł pawilonu został stworzony przez biuro architektoniczne 3deluxe. Pracownia do tej pory zajmowała się tworzeniem koncepcji wirtualnych oraz obiektów tymczasowych. Fluid Pavilion jest pierwszym budynkiem autorstwa architektów, który powstał na stałe. Realizacja idealnie oddaje ideę firmy Leonardo. Budynek widziany z lotu ptaka przypomina kształtem logo przedsiębiorstwa. Nazwa Fluid Pavilion odnosi się do płynności formy budynku, co z kolei nawiązuje do procesu powstawia masy szklanej. Prosta bryła „rozlewa” się w rożnych kierunkach, przez co stapia się i idealnie koresponduje z otoczeniem. Efekt ten potęgują szklane ściany budynku o wysokości sześciu metrów, które umożliwiają przenikanie do wnętrza światła słonecznego. Niesamowity efekt tworzy prosty nadruk na fasadzie, który rozciąga się na najbliższe otoczenie. Elewacja zawsze wygląda inaczej w zależności od pór dnia i roku. Połączenie sfery naturalnej i tej stworzonej przez architektów przyniosło efekt w postaci ciekawej konstrukcji łączącej najnowocześniejsze technologie z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Wnętrze pawilonu stanowi dużą, otwartą przestrzeń o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, w której dominuje biel. Organiczne formy rzeźbiarskie, w które wkomponowane zostało oświetlenie i elementy konstrukcyjne, nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.  Perfekcyjne wykończenie minimalistycznego wnętrza oraz oryginalność fasady sprawiają, że Leonardo Glass Cube jest nie tylko godną siedzibą przedsiębiorstwa z wieloletnią tradycją, lecz także jednym z ciekawszych tworów architektonicznych ostatnich lat.

Biuro architektoniczne: 3deluxe

Zdjęcia: www.3deluxe.de