Durbach Block Jaggers: Holman House

Durbach Block Jaggers: Holman House

Nie raz już pisaliśmy o domach z widokiem na morze, jednak Holman House autorstwa projektantów z Durbach Block Jaggers jest w tej kategorii bez wątpienia wyjątkowy. Z jakiego powodu? Konstrukcja tego ekskluzywne lokum zwisa siedemdziesiąt metrów nad powierzchnią morza. Zgodnie z  opinią Harry Margalit, która stworzyła publikację dotyczącą  prac w/w grupy architektów, Holman House w żadnym wypadku nie jest pasywnym elementem krajobrazu. Wręcz przeciwnie – jest on składnikiem, który ów krajobraz po prostu kreuje.

Dom usytuowany na wschodnich przedmieściach Sydney szybko zdobył popularność dzięki  ogromnym zainteresowaniu mediów. Częste wizyty łodzi motorowych a także podlatujących pod nieruchomość helikopterów stwarzały niebezpieczeństwo możliwości kruszenia się klifu pod nim. Twórcy koncepcji z Durbach Block Jaggers zapewniali jednak o bezpieczeństwie budowli. Otrzymując propozycję zaprojektowania domu usadowionego na skale, zdecydowali się na niecodzienne rozwiązanie i związane z tym ryzyko wiedząc, że kolejna taka szansa może się już nie powtórzyć. Wszystkie elementy Holman House są odporne na działanie wiatru i fal. Zgodnie z opinią założyciela pracowni, przebywanie we wnętrzu domu podczas sztormu jest wprost niesamowitym przeżyciem.

Koncepcja architektoniczna dwupiętrowego Holman House nawiązuje do obrazu Pabla Picasso „The Bather”. Dzieło znanego malarza stało się inspiracją dla zakrzywionych form kuchni i pokoju dziennego, które zwisają bezpośrednio nad powierzchnią wody wsparte na czterech ukośnych palach. Kamienna elewacja parteru tworzy harmonijną całość ze skalnym klifem. Znajdujące się na kilku poziomach tarasy otaczają dom wokół dwóch patio, ogrodu na najwyższym piętrze i basenie na poziomie parteru.

Realizacja projektu, który powstawał przez pół roku, zajęła osiem miesięcy. Dumna właścicielka nieruchomości wciąż wspomina o swoim pierwotnym zamiarze powieszenia w oknach firanek. Oczywiście, gdy tylko zobaczyła oszałamiający widok rozpościerający się za oknem, szybko zrezygnowała z tego pomysłu.

Nazwa inwestycji: Holman House

Adres: Dover Heights, Nowa Południowa Walia, Australia

Projekt: Durbach Block Jaggers

Termin realizacji: 2004 rok

Zdjęcia: http://www.worldarchitecturenews.com