Design Spirits: Look Out Cafe w Japonii

Design Spirits: Look Out Cafe w Japonii

W lipcu tego roku przyznano w Londynie nagrody Restaurant & Bar Design Awards. Udział w konkursie wzięło kilkadziesiąt klubów, kawiarni i restauracji z całego świata. Chcielibyśmy przyjrzeć się tutaj bliżej Niseko Village Look out Café – lokalowi, który wraz z australijską Cave zdobył tytuł najlepszej restauracji na świecie położonej poza terytorium Wielkiej Brytanii.

Zwycięski projekt jest dziełem studia Design Spirits. Konkursowe jury brało pod uwagę nie tylko samą architekturę, lecz również wyposażenie wnętrz, menu i, ogólnie rzecz ujmując, klimat panujący w lokalu. Look Out Cafe znajduje się w niewielkim narciarskim kurorcie Niseko, który leży na drugiej pod względem wielkości japońskiej wyspie –  Hokkaido. Trwająca półtora miesiąca gruntowna przebudowa 28-letniej restauracji zakończyła się pod koniec listopada 2010, a już pierwszego grudnia tego samego roku została ona otwarta dla klientów.

Lokal czynny jest jedynie w sezonie zimowym (od grudnia do kwietnia), a nastawia się przede wszystkim na obsługę narciarzy pragnących oddać się chwili wytchnienia po szaleństwach na stoku. Wnętrza Look Out Cafe zyskały zupełnie nowy wygląd dzięki zamontowaniu w nich konstrukcji z drewnianej siatki i podwieszanych sufitów.

Z uwagi na fakt, iż grupa Design Spirits miała jedynie 45  dni na dokonanie pierwszej de facto w historii restauracji renowacji, stworzenie ogólnej koncepcji i wybór materiałów zajęły architektom zaledwie cztery dni. Prace budowlane zaczęły  się niemal natychmiast po opracowaniu projektu, a powierzono je firmie NOMURA. Jednym z utrudnień napotkanych podczas realizacji była konieczność wielokrotnego wspinania się na górę, gdzie znajduje się lokal – poza sezonem nie ma bowiem możliwości dostania się tam autem czy wyciągiem.

Pomimo w/w trudności, Look Out Cafe udało się otworzyć na początku sezonu, a efekt renowacji przeszedł najśmielsze oczekiwania zamawiających (YTL Hotels). Obecnie lokal przyciąga przede wszystkim turystów z Chin, Singapuru i Australii.

Jak już wspomnieliśmy, głównym materiałem użytym do zmiany wyglądu wnętrza były drewniane kratki, które to od dawna są godnym reprezentantem japońskiej tożsamości. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, w Look Out Cafe turyści mogą poczuć powiew prawdziwej egzotyki. Światło docierające z dachu przez kraty tworzy ciekawy efekt iluminacyjny. Wszystko to nadaje restauracji nietypowej atmosfery, którą doceniają nie tylko przybywający do lokalu narciarze, lecz także jury konkursu Restaurant & Bar Design Awards.

Nazwa inwestycji: Niseko Village Look out Café

Adres: Niseko, Abuta-gun, Niseko-cho, Hokkaido 048-1592, Japan

Projekt: Design Spirits, Yuhkichi Kawai

Termin realizacji: od października do listopada 2010

Klient: YTL Hotels

Zdjęcia: http://www.dezeen.com