Czas na wizualizację, czyli jak długo powstają wizualizacje architektoniczne?

Czas na wizualizację, czyli jak długo powstają wizualizacje architektoniczne?

Jeśli wydawało wam się do tej pory, ze stworzenie wizualizacji architektonicznej jest prostą sprawą, byliście w błędzie. To skomplikowany proces, który pochłania nie tylko mnóstwo energii, ale i czasu. Do jego przygotowania architekt potrzebuje mnóstwa elementów, w tym zebrania materiałów od klienta i czasu na przetworzenie ich w model 3D, który służyć będzie za sztampowy model wcielający wizję klienta w życie. Ile zatem trwa przygotowanie wizualizacji? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Indywidualne podejście

Na wstępie musimy jasno stwierdzić, ze każdy projekt jest inny i wymaga innego podejścia do stworzenia wizualizacji. A co za tym idzie, ogólne określenie średniego czasu potrzebnego na stworzenie wizualizacji jest niemożliwe. Aby znać czas potrzebny na przygotowanie wizualizacji należy podejść do jej tworzenia jednostkowo i rozpatrywać w sposób indywidualny.

Każdy projekt jest inny

Jak już powiedziane zostało wcześniej wizualizacje architektoniczne różnią się pomiędzy sobą i to w znaczący sposób. Uwzględniając przygotowanie wizualizacji i czas niezbędny na jej stworzenie architekt bierze pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim są to zmienne, które mają wpływ na powstanie konkretnego projektu. Uwzględnić należy zatem takie dane jak przedmiot wizualizacji, jej dokładność, wizję klienta, etc. Im bardziej skomplikowany projekt wymagający tworzenia złożonych brył 3D, tym dłużej przebiegać będzie przygotowanie wizualizacji.

Fazy składające się na przygotowanie projektu

Przygotowanie pojedynczego projektu wizualizacji składa się z kilku następujących po sobie faz. Każda z nich jest inna i wymaga oddzielnego oszacowania czasu przygotowania. Z uwagi na różnice w projektach, czas na przygotowanie danej fazy może różnić się w przypadku różnych koncepcji architektonicznych. Pierwszy etap przygotowania wizualizacji to przygotowanie modelu 3D – w zależności od stopnia jego skomplikowania stworzenie go zajmuje bardzo zróżnicowany okres czasu. Na drugim etapie – teksturowania projektu – na czas przygotowania składają się różne potrzebne do stworzenia wizualizacji tekstury zapewniające realistyczny podgląd projektowanego modelu. Wybór konkretnej tekstury, a w wielu przypadkach kolejnych tekstur na różne powierzchnie wydłuża znacznie czas powstawania danej wizualizacji. Architekt musi też wziąć pod uwagę takie elementy jak detale dotyczące oświetlenia, które nakłada się na model. Jest to więc proces mocno zindywidualizowany, zależny od projektu nad którym pracuje się w konkretnym momencie. Na ostatnim etapie przygotowania projektu wizualizacji architektonicznej, czyli podczas tzw. renderowania przede wszystkim niezbędny będzie mocny komputer, który przelicza podane mu parametry takie jak światło, tekstura, czy odbicia. Także ten etap wykonuje się w różnym czasie w zależności od konkretnego projektu, w dużej mierze jest on uzależniony również od parametrów posiadanego przez architekta komputera.