America’s Cup Building

America’s Cup Building

W hiszpańskiej Walencji stoi jeden z najbardziej oryginalnych budynków autorstwa Davida Chipperfielda. Przy tworzeniu projektu znane biuro architektoniczne współpracowało z barcelońską pracownią b720 Arquitectos. Budowa rozpoczęła się w roku 2005, a gotowa była już rok później. W ten sposób powstał budynek znany jako Edificio Veles e Vents (dosłowne tłumaczenie: Biuro Żagli i Wiatrów).  America’s Cup Building razem z otaczającym go parkiem były terenem, na którym odbyły się zorganizowane w Europie (pierwszy raz od 150 lat) najważniejsze przybrzeżne mistrzostwa najlepszych żeglarzy – Louis Vuitton Cup.

Przebudowa przemysłowego portu Walencji polegała głównie na utworzeniu pawilonu stanowiącego bazę zarówno dla drużyn i sponsorów. Gmach służył także jako punkt widokowy dla publiczności podczas wspomnianych wyżej mistrzostw, które odbywały się między kwietniem a czerwcem 2007 roku. Obok Edificio Veles e Vents powstał parking, za którym rozpościera się nowy park o powierzchni 100 000m2 łączący się  z nadbrzeżem. Z gmachem połączone są pomosty, na których znaleźć można bary, restauracje i punkty informacyjne. Rozpościera się z nich widok na nowo wykopany kanał, który łączy port z torem, gdzie odbywały się mistrzostwa.

America’s Cup Building to betonowa, czterokondygnacyjna konstrukcja o powierzchni 10 000 m2.  Składa się ona z poziomych płaszczyzn, które zapewniają cień i niezakłócony widok na rozciągające się nieopodal morze. Utrzymane na wspornikach płyty podłogowe (najdłuższa o długości 15 metrów) tworzą zewnętrzne tarasy widokowe otaczające każde piętro. Aż 60% budynku zajmuje otwarta przestrzeń.  Na parterze znajduje się recepcja z przechowalnią sprzętów dla VIPów, a także restauracja i barek. Pierwsze piętro jest w całości otwarte dla odwiedzających, którzy skorzystać mogą z obszarów handlowych oraz tarasu widokowego połączonego bezpośrednio (za pomocą specjalnej rampy) z parkiem. Drugie i trzecie piętro, z restauracją i centrum odnowy, przeznaczone jest w całości dla VIPów, prezesów mistrzostw i sponsora.

Projektując Veles e Vents, David Chipperfield zdecydował się na wykorzystanie ograniczonej ilości materiałów, do których należy pomalowana na biało stal ozdabiająca brzegi betonowej struktury,  białe metalowe panele sufitowe z podłużnymi wnękami na oświetlenie oraz solidne brazylijskie drewno, z którego powstały zewnętrzne tarasy.  Prosty pod względem formy i wystroju wnętrz budynek został doceniony podczas wielu architektonicznych konkursów – znalazł się m. in. wśród 13 zwycięskich projektów uhonorowanych nagrodą  European RIBA 2007.

Tags: