Agi Architects: Secret House

Agi Architects: Secret House

Budownictwo miejskie w Kuwejcie charakteryzuje się przewagą wolnostojących, jednorodzinnych willi. W celu dostosowania się do klimatu pustyni, poszczególne jednostki mieszkalne stawiane są w niedalekiej od siebie odległości, co zapewnia pożądany cień pomiędzy domami. Osłonięte od słońca przestrzenie stanowią swoiste regulatory temperatury, jednak wadą takiego rozwiązania jest brak prywatności i ograniczony widok. Mając na uwadze wszystkie powyższe uwarunkowania, projektanci z Agi Architects opracowali koncepcję budynku jednorodzinnego, którego mieszkańcom obce są w/w niedogodności.

Architekci stworzyli projekt niezwykle interesującego domu o nazwie Secret House, czyli Sekretny Dom, który usytuowany jest w wyjątkowo gęsto zabudowanej kuwejckiej dzielnicy Shuwaikh. Pomimo takich a nie innych warunków, udało im się wykreować miejsce, które cechuje duża prywatność i cisza. Nieco zaskakujący może być fakt, iż niezwykle istotną rolę w opracowywaniu koncepcji willi miał opracowany przez Agi Architects system do stwarzania mgły. Nie tylko stanowi ona naturalną tarczę oddzielającą od sąsiednich domostw, lecz również, co jest szczególnie istotne w przypadku klimatu zwrotnikowego z latem, gdy temperatura przekracza często 50°C, skutecznie schładza wnętrze budynku o z góry ustalonych, stałych porach. Oczywiście, ów mgła ma także duże znaczenie z estetycznego punktu widzenia. Tworzy ona w domu atmosferę wyjątkowości i tajemnicy, co zainspirowało do nadania willi takiej a nie innej nazwy.

Wnętrza Secret house zdają się być niczym innym, jak intrygującą grą w optyczne złudzenia. Dużą rolę odgrywa tu asymetria przestrzeni i powstające cienie o kształtach graficznych wzorów. Są one oczywiście przede wszystkim osłoną przed słońcem, lecz także tworzą wspomnianą wcześniej atmosferę tajemniczości. Warto tutaj dodać, że z pierwszego piętra mieszkańcy mogą podziwiać panoramę pełnego drapaczy chmur miasta, przy czym wciąż pozostaną oni niezauważeni przez sąsiadów.

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć chociaż kilka słów o fotografie, który uwiecznił Secret House w postaci wspaniałych zdjęć. Ten portugalski artysta w czasie swoich podróży między swoją ojczyzną a Katarem dokumentuje ciekawą architekturę, design a nawet jedzenie. Efekty jego pracy możemy podziwiać poniżej.

Nazwa inwestycji: Secret House

Adres: Shuwaikh B, miasto Kuwejt, Kuwejt

Projekt: Agi Architects

Zespół projektowy: Joaquin Perez-Goicoechea, Robert Varguese, Nasser Abulhasan, Raquel Soeiro, Naseeba Shaji, Babu Ibrahim, Abdul Hafiz Mohammed, Bruno Gomes, Walead Fawzy El Demdas

Powierzchnia budynku: 2600 m2

Termin realizacji: 2010 rok

Zdjęcia: http://www.archdaily.com

Autor zdjęć: Nelson Garrido