10 Design: dom odporny na tornado

10 Design: dom odporny na tornado

Architekci ze studia 10 Design zaprojektowali prototyp willi, która wyróżniać się ma odpornością na ekstremalne warunki pogodowe. Ma to być mobilna konstrukcja, a więc reprezentant wciąż mało popularnej architektury kinetycznej. Jak więc ów budowla mogłaby ochronić mieszkańców przed nieraz zgubnym działaniem natury?  

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć kilka słów o samym studiu. 10 Design to międzynarodowa firma architektoniczno-projektowa z głównymi siedzibami w Szanghaju i Hong Kongu, której biura znajdują się ponadto w Edynburgu i Denver. Od ponad dekady tworzy ona wraz ze swoimi partnerami projekty, które zyskują uznanie i zdobywają nagrody na całym świecie. Jednym z najnowszych koncepcji 10 Design jest właśnie „Tornado Proof House” – prototypowa konstrukcja, która będzie w stanie stawić czoło nawet największym kataklizmom pogodowym.

Chociaż dom ten można śmiało określić mianem projektu przyszłości, podczas pracy nad jego koncepcją wykorzystano zarówno nowoczesne technologie, jak i wiedzę dotyczącą odwiecznych praw natury. Willa miałaby się opierać na podnośnikach hydraulicznych, które mogłyby przenosić ją w dół i górę. W momencie, gdy specjalne czujniki zarejestrowałyby tornado czy silne podmuchy wiatru, budynek chowałby się niczym ślimak do muszli. Architekci z 10 Design zdecydowali się więc wykorzystać prawa rządzące naturą, zamiast z nimi walczyć.

W chwili, gdy system wyczułby nadciągający huragan, bryła willi zmniejszyłaby swoją objętość poprzez zbliżenie się ku sobie stropów i ścian i zasunięcie przeszkleń. Powstały w ten sposób pancerz chowałby się w zagłębieniu pod ziemią, podczas gdy na powierzchni wystawałaby tylko jego niewielka, opływowa część.

Warto też wspomnieć, że „Tornado Proof House” byłby domem reprezentującym w pełni zrównoważone i ekologiczne budownictwo. Ogniwa fotowoltaiczne stanowiące ważny element pokrycia konstrukcji wytwarzałyby prąd, zaś towarzysząca im półprzezroczysta warstwa kevlarowa pozwalałaby przepuszczać światło słoneczne, a jednocześnie chroniłaby odpowiednio przed warunkami zewnętrznymi.

Przy opracowywaniu opisanego tu prototypu architekci z 10 Design współpracowali ze szkutnikami w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Nie da się nie dostrzec podobieństwa sylwetki willi do jachtu, co dowodzi tylko sięgnięcia po pomoc budowniczych statków. Na koniec warto wspomnieć, że azjatyckie studio zaproponowało też połączenie tego rodzaju domów w jednolite osiedle o wspólnej sieci informatycznej, w którym poszczególne domy monitorowałyby zmiany pogody i wszystkie z nich reagowałyby odpowiednio wcześnie w przypadku niebezpieczeństwa.

Nazwa inwestycji: Tornado Proof House

Projekt: 10 Design

Typ projektu: konstrukcja prototypowa

Zdjęcia: http://www.evolo.us